Mesajı Okuyun
Old 21-04-2002, 23:14   #32
seyyah

sayın katılımcılar,
bir yanlış anlatma yahut anlaşılma var, hemen tavzih edelim.
konuyla ilgili son yazımda sözü edilen "kötüniyetli kişi"den kastımız -zannımca çok açık- asla sayın tikici değildir. yine "ayağı yere basmak" deyimi, konuyla ilgili kendi açıklamalarımı kuvvetlendirmek için kullandığım mecazi bir kavram olup bu konuyla ilgili yazan, düşünen herhangi bir başkasının ve bu arada sayın tikici'nin de ayaklarının yerden havada olduğunu söylemek kastım bulunmamaktadır. ve yine kanaatimce bu da çok açıktır.
maalesef tek sayı çıkan hukuk bülteni, bu sitenin bundan iki yıl kadar önce, üyelerinin posta kutularına kadar iletilen bir hizmeti niteliğindedir. yazımda sözü edilen ve maalesef sayın tikici'nin alındığı anlaşılan "uygulama" bir mahkeme kararına ilişkin
olup -bunu söylemek zorundayım- kararın müellifi olan bu satırların yazarı tarafından bir hukuksal uygulamanın takdimi, mer'i mevzuatın yorumlanması ve mevcut uygulamanın bilimsel eleştirisi amacıyla bültene konulmuştur. söz konusu mahkeme kararında tarafımdan yöneltilen ve sayın tikici tarafından "tuzak soru" olarak nitelendirilen soru ile ilgili bir hukuki çalışma söz konusu olup sayın acekin'in kaydettiği isabet de bu noktadadır. dileyenlerin bu sitenin www.turkhukuksitesi.com adresindeki ana sayfasından hukuk bültenine ve oradan da bu sayının kararı başlığı altındaki mezkur karara göz gezdirmeleri yeterlidir sanırım. yine yazımdaki "bu şaka değil!" ibaresi de sayın tikici'nin bir önceki yazısında bu soruya ilişkin olarak yaptığı çeşitlemeleri "şaka" olarak nitelendirmesi nedeniyle yazılmış olup, muhterem katılımcıların bültene girip söz konusu mahkeme kararını okumaları halinde "hayatta böyle şeyler de oluyormuş, şaka gibi ama gerçek" diye düşünebilecek olmalarını tahayyül etmemden kaynaklanmıştır.
sayın katılımcılar,
bu forum alanında şu yahut bu hukuk konusu ile ilgili olan ve özellikle mevzuat boşluklarıyla ilgili herhangi bir sorunun yada yanıtın özellikle hukukçu olmayan "kötüniyetli" kişi yahut kişiler tarafından "hımm, orijinal!" olarak nitelendirilip kendi yaşamlarında pratiğe geçirilmesi mümkün ve muhtemeldir. bunun tezahürleri özellikle hukuk soruları alanında görülmekte olup konusu suç teşkil eden yahut "şunu yaparsam cezası ne olur?" tarzında yöneltilen sorulara yanıt verilmeyerek, soru sahibinin bir mesaj ile uyarılması sitenin ve site moderasyon grubunun temel prensipleri arasındadır. ancak bu forum alanının ismi mesleki dayanışma olup mesajlar hukukçu üyeler tarafından geçilmekte ise de, hukukçu olmayan üyelerin bu alana ulaşmalarına herhangi bir engel bulunmamaktadır. bu da doğal olarak -hiç değilse benim için- mevzuat boşlukları ile ilgili bir tartışmadan kötüniyetli kişilerin feyz almalarından endişe etmemize neden olmaktadır. ancak bu endişe konuyu hukuki bir platformda tartışmaktan duyacağımız mesleki tatmini engeller seviyede değildir ki, bu soruyu yönelttim. sayın tikici'nin "madem sakıncalı, o halde neden soruyorsunuz?" biçimindeki sitemine umarım bir yanıt verebilmişimdir.
konu ile ilgili olarak sayın tikici'ye -kendi isteğine de uygun olarak- özel bir mesaj ile açıklama yapılmış olmakla birlikte yaklaşık 3 yıldır bu siteye yazıp çizen bir kişi olarak yanlış anlaşılmış olmaktan üzgünüm. üzgünüm çünkü bu ilk kez oluyor. üzüntümü paylaşmak istememi umarım çok görmezsiniz.
sayın tikici,
"kıssadan hissenizden" kendi payıma düşeni almış bulunmaktayım. ancak, hakkı teslim etmem gerek, sizin hemen her "sudan" konuya yahut soruya cevap veren bir hafiflik içerisinde olduğunuzu hiç düşünmedim. aslında bunu hiç kimse için düşünmüş değilim. kendinize haksızlık etmeyin. ancak ben de bugüne değin herhangi bir forum alanında cevap verilmeye değer bulunmayan herhangi bir konu yahut soru yöneltme hafifliğini de hiç göstermiş değilim. bağışlayın, bu sadece "hisse", "kıssa" bölümü yok!
tüm katılımcılara derin saygılar...