Mesajı Okuyun
Old 21-04-2002, 20:39   #30
seyyah

merhaba,
sayın tikici iltifatlarınıza teşekkürler. ortaya attığınız konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunmanın kanımca şöyle bir güçlüğü var: yerdeyken birdenbire, hiç beklemeden yerçekimsiz bir ortam oluşturmak ve bu yerçekimsiz ortamdaki olabilirlikleri inceleyip değerlendirmek. son mesajınızdaki açılamalarınız sizin bu zor işi gayet güzel becerebildiğinizi gösteriyor. ama beni mazur görünüz, işin doğrusunu söylemek gerekirse, her ne olursa olsun, en azından bir ayağım yerde olsun arzu ediyor, bu yüzden bu türlü durumlarda ancak mer'i hukuk düzenimizden yola çıkarak ileriye matuf projeksiyonlar yapabiliyorum. o nedenle de ortaya atılan önermeyle ilgili değerlendirmelerimi de ancak ve ancak mevcut sistemimizden hareketle yapabildim. şurası bence sabit: evlenme ve boşanma mevcut hukuk sistemimizin elemanları... ancak yine pek doğaldır ki, özellikle son yazınızda ileri sürdüğünüz hukuk düzeninde boşanmayı alelade bir memur da yapabileceği gibi, bunu bizzat taraflardan biri yahut ikisi de yapabilir ve hatta boşanmaya gerek dahi olmayabilir. nasıl evlenmeye gerek yoksa...
ikinci husus taraf evetleri ile ilgili... ancak, lütfen dikkat buyurunuz, bir ayağım yine yerde... mevcut hukuk sistemimiz bakımından değerlendirirsek hem evlilik ve hem de anlaşmalı boşanmanın temelinde taraf evetleri var, nüansları atlıyorum... ancak işte ben de buraya vurgu yapmak istemiştim. özel hukuk süjelerinin evetlerinin asıl unsur olduğu bir ilişki biçiminin idare hukuku esasları ile ele alınarak, bu nokta itibariyle çözümlenmesi bana pek doğru gelmiyor. ancak şu konuda, özellikle son mesajınızı okuduktan ve "her iki ayağımı da zeminden kurtardıktan" sonra mutabık olduğumuz bir yön var diye düşünüyorum. öyle bir zaman gelebilir ki, evlenirken mahkemeye sormayan kişiler boşanırken niye sorsunlar? boşanma konusunda aralarında bir ihtilaf çıkacak olursa ne şekilde halledileceğini önceden bir evlilik sözleşmesi ile belirleyebilirler. ister bir avukata giderler, ister bir hakeme, isterse kendilerini evlendiren makama, ilh... ama "öyle bir zaman" için mevcut hukuk sistemimizin tümüyle, tepeden tırnağa değiştirilmesi gerekir; bu nedenle bir önceki yazımda sayın acekin'in önermesiyle ilgili olarak da aynı şeyi söylemiştim.
son bir husus var, ancak öncelikle sayın acekin'i kutlamam gerekiyor. sayın tikici'nin hukukçu şüpheciliği ile "tuzak bir soru" olarak nitelendirdiği şakacı tavrıyla önerilerde bulunduğu konuda tam isabet kaydetmiş. konunun yakın tarihteki bir uygulaması, maalesef tek sayı çıkan hukuk bülteninde bu sayının kararı bölümünde yer almıştı. sayın tikici, maalesef bu bir şaka değil!.. umarım kötüniyetli kişiler bu konuyu izlemiyorlardır.
hepinize derin saygılarımla... ,