Mesajı Okuyun
Old 31-01-2010, 15:04   #14
Av Murat AN

Varsayılan İcra Daİresİ GÖrev Siniri

Alıntı:

Sayın hukukçular; icra dairelerinin yapısal olarak değişikliği hakkında bir düşüncem var, belki bazılarının da aklına gelmiş bir konu olabilir. Şuan icra dairelerinde yaşanılan sıkıntılar, fiziki ortam ve personel yetersizlikleri yanında, bu sistem hayal gibi görünebilir fakat icra dairelerinin hukuki işlevini, verimliliğini ve kalitesini artıracak bir model. Olabilirliği ya da uygulanabilirliği kısa vadede ve bu ortamda zor gibi görünse de, kesinlikle bir ütopya değil. Sadece bunu gerçekleştirecek cesaretli bürokratik irade gerekli

tespitleriniz çok güzel. Ben de icra dairelerinin özellikle İş yoğunluğunun çok olduğu yerlerde (İst. Ank İzm vs) özel yetkili icra daireleri kurulmasını öneriyorum. Örneğin nasıl vergide "büyük mükellefler vergi dairesi" diye bir kavram varsa, icra takipleri içinde olmalı. 30 tane icra dairesi olan bir yerde 0- 5.000 TL arası 25 daire, 5.000 TL - 100.000 TL arası 4 daire, 100.000 TL ve üstü için bir daire belirlenebilir. Böylece 100 TL lik bir takip dosyasının içine karambol ve kalabalıklıktan yanlışlıkla 200.000 TL lik bir dosya girmez, 300 TL için hacze çıkan birinin peşinde 300.000 TL için haciz yapmak isteyen kişiler 3 saat sıra beklemez.Kimsenin alacağını küçümsemiyorum. Herkesin zaman zaman büyük-küçük işleri olabilir, ama madem yüksek miktar için yüksek peşin harç ve tahsil harcı ödüyoruz o yükseklikte de hizmet almalı, büyük işin takibi özenle yapılmalı diye düşünüyorum. Adalet Bakanına iletin lütfen