Mesajı Okuyun
Old 29-01-2010, 13:07   #5
hukukav

Ekonomik sıkıntı sebebiyle yapılacak fesihler için öncelikle "işletmesel karar"ın gerekli olduğunu düşünüyorum. İşçinin başka bir işte kullanılması, sözkonusu işçi gibi başka işçilerin de çıkartılıp çıkartılmadığı, yerine yeni işçi alınıp alınmadığı, şirketin bilançolarında kar zarar hesabı yapılarak çıkan sonuca göre karar verileceğini, ancak işçinin en fazla 4 aylık boşta geçen süresinin ödendiğini gördüm. Eğer kıdem ve ihbar tazminatı verilerek çıkartılmışsa, işe iade kararı ile işe başlayan işçi, iş sözleşmesi feshedilirken verilen ihbar ve kıdem tazminatını iade etmesi gerekmektedir.Ya da 4 aylık boşta geçen süre ücretinden mahsup edilecektir. Bunun yanında işçinin SSK primleri yatırılır, yokluğunda diğer işçilere sağlanan maddi yardımlara da hak kazanır ancak bunun ispatı zordur.
Son dönemde katıldığım pekçok işe iade davasında vekalet ücretinin 500-600 TL arasında hükmedildiğine vakıf oldum.
İşçinin durumu, işin niteliği ve işçinin aylık kazancını detaylı yazarsanız daha somut önerilerde bulunabiliriz.
Saygılarımla.