Mesajı Okuyun
Old 28-01-2010, 18:22   #15
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sn.Kılıç zararın ne olduğunu yani başvurunuzun içeriğini bir türlü söylemediğinizden yorum yoluyla cevap vermeye çalışıyorum.Siz bir evden bahsetmişsiniz ve mezkur evin müvekkile ait olduğuna ilişkin tespit yaptırmışsınız.Bu tespite dayanarak da herhalde evde meydana gelen zararı idareden istemişsiniz , idare ise o evin müvekkilinize ait olmadığı gerekçesiyle talebinizi reddetmiş.Siz ise idarenin mahkeme kararını yerine getirmemesi sebebiyle cezai sorumluluğuna gitmeyi ayrıca yeniden idari başvuruda bulunmayı düşünüyorsunuz.Benim ise size ısrarla genel mahkemede dava açmanızı önermemim sebebi şu :Tespit davası sonunda verilen karar , kanımca maddi anlamda kesin hüküm değildir.Bu nedenle idare yetkililerinin cezai sorumluluğuna gidilemeyeceği gibi idareye yapılan yeni başvurularda da idarenin tespit kararına rağmen talebinizi yeniden reddetmesi mümkün olabilecektir.Bu sebeple elinizdeki tespit kararıyla genel mahkemede dava açıp hak sahipliğinizi ispat etmeniz gerekir diye düşünüyorum.(Eğer yine sizi yanlış anladıysam üzgünüm)