Mesajı Okuyun
Old 27-01-2010, 12:30   #3
selinSSS

Çok haklısınız sayın İlker,yasa maddesi açık."tevkifat yapılması halinde kuruma intikal eden ay başından itibaren sigortalılık başlar diyor"Sitede daha önce yapılan tartışmalarda konuyla ilgili aydınlandım.Ancak yapılan tartışmalarda ve yayınlanan Yargıtay kararlarında hep tespit istenen dönemde tevkifat yapılmış ancak kurum sigortasını başlatmamış ya da insanların ellerinde müstahsil makbuzu ve ekici bordrosu varmış.Ayrıca oda kaydı,adlarına kayıtlı gayrimenkul, malik olduğu hayvan,traktör vs. ile davalarını ispatta zorlanmamışlar. Ancak benim müvekkilim ile iki kardeşi ortak olarak hep ekip biçmişler,kimi zaman kendi adına kimi zaman diğer kardeşler adına ürün teslimi yapmışlar,babaları ölünce intikal eden gayrimenkullerde faaliyetlerine devam etmişler.Zaten 2004 yılından günümüze kadar bir çekişme yok.Sorun 1994 yılı ile 2004 yılları arasında.1994 yılında pancar fabrikasına ürün teslimi yapmış,ancak ekici bordrosunda Bağ-Kur'a prim kesintisi yok.1994-2004 yılları arasında hangi yılda hangi kardeşin adına ürün teslimi yapıldığını hatırlamıyorlar.Bu insanlar her yıl pancar ekmiyorlar.Yetiştirdikleri farklı türde mahsulleri de devlet kurumlrına değil, hep özel işletmelere satmışlar,ancak faturalara ulaşamıyorlar.Yaptıkları başvurularda geri dönüşüme gönderdik diye olumsuz yanıt almışlar.Açılan davada buralardan sorulsa da olumsuz cevap gelecek.Pancar fabrikasının ihmalinden dolayı 1994 yılında kesinti yapılmamış,yapılsa res'en kurum sigortalılığını yapacaktı. Bir yolu olmalı mutlaka ama ben tıkandım.Neticede 10 yıllık sigortalılık (1994-2004) önemli bir zaman dilimi, hatta emekliğe bile hak kazanmış olacak..Siz hakikaten tütün ve makbuz konusunda şanslıymışsınızÇok teşekkür ederim..