Mesajı Okuyun
Old 26-01-2010, 09:09   #4
emrahcevik

problem askere alınmada çıkmıyor.

problem, ösym'nin sınav kitapçığında sınavı kazansa dahi kayıt yaptıramayacak olanlar arasında sayması ikinci bir yükseköğrenim kurumuna girmek isteyenleri.

yani bu şu demek:

bir okula girebilmek için gerekli olan sınavı kazanıyorsunuz fakat o okula kayıt yaptıramıyorsunuz. halbuki böyle bir şey olsaydı sınav kitapçığında bu kişilerin baştan sınava başvuramayacaklar arasında gösterilmesi gerekirdi. o da yapılmamış.

askerlik yasasından kayıt yaptırılamayacağına dair bir anlam çıkaramadım. zaten bu askerlik yasasında düzenlenebilecek bir konu da değil.

fakay ösym sınav kitapçığında açıkça kayıt yaptıramaz diyor. eğer herhangi bir yasal dayanağı olmadan sınav kitapçığına böyle bir bilgi eklenmişse bunun çıkarılması gerekir. eğer sınavı kazanmanıza rağmen üniversite kayıt yapmıyorsa bu bence eğitim hakkının kısıtlanması olarak yorumlanabilir. çünkü kişi kayıt yaptırabilmeli. okula girdikten sonra okulu dondurabilir örneğin askere gitmek için. veya başka seçenekler karşısına çıkabilir.

ya soru kitapçığındaki ifade yanıltıcı ya da uygulama yanlış. bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir.

not: yukarıdaki bilgi bu yılki sınav kitapçığının 26. sayfasında bulunan 13 no'lu başlık altından alınmıştır. linki aşağıya veriyorum. ayrıca dileyenler başvuru bölümüne de bakabilirler. orada adayların hangi niteliklerde olmaları gerektiği yazıyor. bunlar arasında da askerlikle ilgili bir şey yok.

http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79684 F81ED62E0BCB915