Mesajı Okuyun
Old 27-10-2006, 22:10   #5
ahmetsacit

Alıntı:
Yazan admin
Kendi kendimizi yargılayabileceğimiz küçük bir örnek: Haberdeki duvarı kaldırdınız, restoranları birleştirdiniz. Davacı vekili olarak duruşmadan çıkıp, o restorana yemek yemeğe gittiniz ve hakimi, davalı vekili ile aynı masada sohbet edip yemek yerken gördünüz. Aklınıza hiçbir soru işareti gelmeyecek mi? Hayır gelmez diyorsanız, sizi tebrik ediyorum ama herkesin sizin gibi düşünmeyeceğini de sanırım kabul edersiniz.

Böyle bir durumla karşılaşınca ne yazık ki akla olumlu düşünceler gelmiyor.Ülkemizde bakılmakta olan bir davada iddia makamı olan savcı ile karar makamı olan hakimin duruşma bittikten sonra birlikte okey oynamaya gittiğine bile rastlanıyor.Sizce bu durumda sağlıklı kararlar alınabildiğine inanmak mümkün mü?
Savcının yerinde bir avukat ta olsa aynı soru aklımıza gelecektir.Halk nezdinde hakimler 1.sınıf vatandaş olarak görülebiliyor ve hakimlerin halkın içinde olmadığından, insanlara soğuk baktıklarından şikayet edilir.
Eğer bu duvar sağlıklı karar almak için yapılmış bir önlemse (ki başka yollar da denenebilir ) ben bu çıkışın medyatik olduğuna inanıyorum.Ancak yargıç ve hakimlerin toplumdan uzak oldukları da açık bir gerçek..
saygılar..