Mesajı Okuyun
Old 18-01-2010, 18:43   #10
Nur Deniz

Hiç birinin hukuki tanımını bilmiyorum..

Hükümlü-Mahkum:İşledikleri bir ya da birden fazla suçtan dolayı hapis cezası ile cezalandırılmış suçlu.Cezası bitse de suçlu..

Bir mahkum olsam, işlediğim suçun karşılığında hürriyetimin belli bir süre elimden alınması ile cezalandırılsam ne hissederim diye düşündüm..Suçumun karşılığı belli bir süre hürriyetimin elimden alınması madem neden bundan fazlasını yapmak isteyeyim ki? Parmağımı dahi oynatmak istemem başka bir insana..Çünkü verilen cezanın haricinde bir suçlunun aynı zamanda kullanılması söz konusu gibi gelir bana..Cezasını çekmeye devam eden biri için hemde..

Böyle bir davranışa maruz kalsam hizmet ettiğim kişi ne yan yatakta yatan koğuş arkadaşım kadar önemlidir ne de voltada karşılaştığım her hangi biri..Temizlik işi ile cezam artırılmışsa asla önemsemem..Yemek yapmak ya da servisle ile ilgili ise aklıma bile gelmez..

Ve benim düşüncem en masumu olurdu çünkü ben ne mahkumum ne hükümlü.. Hürriyetimde elimde şimdilik..Aylardır içeride değil, henüz eve girmişim..Telefonum açık, sosyal hayatın tam ortasındayım..

Nasıl olurda cezasını çeken birinden hizmet beklenir anlayabilmiş değilim?Nihayetinde verilen hükmün altında bir hakimin imzası var..

Islah etme maksadı ile yapılıyorsa bu durum veya topluma kazandırma.. Çok mantıksız çünkü bu halde bulunan insanların hepsi hapse girmeden önce bir toplumun parçasıydılar.Bunu gözden kaçırmamak çok önemli..

Kararların verildiği bir binada çalışıyorsam oradan cezaevine giren bir insanın elinden hizmet görmeyi ben kabul etmem. Hiç uygun bulmuyorum.

Güvenliği bir kenara bırakalım lütfen, her yerde her şekilde güvenlik delinebilir. Cezaevlerinde suç işlenmiyor mu? Adı CEZAEVİ iken..Ya da adliyelerde? Ya da hiç bir hukukçu hiç bir suça karışmaz diyebilir miyiz? Hükümlü olmayan sosyal hayatta olan birinden bir hukukçu zarar görmüyor mu?

Yapması gereken hürriyetinin kısıtlanması ile süresini doldurmak olan bir kişiye hizmet etmeye zorlamak uygun değildir..O zaman bunun kanunda yer alması gerekli değil mi? Varsa da ben bilmiyorum..Mesela yazılmalı;Falanca kişinin işlediği falanca suçtan dolayı falanca süre, falanca işi yaparak cezalandırılmasına..

Cezaevi şartlarının iyiliği ya da iyi olmaması bu forumun konusu olmadığını düşündüğüm için bu konuya girmiyorum bile..