Mesajı Okuyun
Old 15-01-2010, 15:22   #10
Av.Ali GÖKBAYRAK

Varsayılan Olay bu kadar da karmaşık değil!

Benim anladığım kadarı ile, temlik eden, henüz muaccel hale gelmemiş üçüncü şahıstan olan alacağını ivazlı olarak temlik etmiş ve açıkça borçlunun borcunu ödememesi halinde borcu ödeyeceğini taahhüt etmiş. Bu durumda temellük eden, öncelikle borç muaccel hale geldikten (borcun vadesi dolduktan) sonra, asıl borçlu hakkında icra takibi yapacak, ödeme süresini (genellikle 10 gün) bekleyecek, borç ödenmez ise temlik edene, asıl borçluya müracaat ederek icra takibi yaptığını ve borcun ödenmediğini ihbar ederek, temlik edenden borcu ödemesini isteyecek (bu yönde ihtarname tebliğ edecek), yine de borç ödenmez ise temlik eden aleyhine "tahsilde tekerrür olmaması şartıyla" icra takibi (büyük ihtimalle ilamsız takip) yapacak, temlik edenin borca itiraz etmesi halinde, itirazın iptali ve % 40 icra inkar tazminatı talebiyle genel mahkemeye müracaat edecektir. Burada asıl borçlunun aczini ispata gerek yoktur diye düşünüyorum. Zira temliknamedeki "borçlu borcunu ödemezse" şeklindeki şartın gerçekleşmesi, asıl borçluya müracaat edildiği halde borcun ödenmediğinin ispat edilmesi yeterlidir. Bana göre en mantıklı ve hukuki çözüm yolu budur