Mesajı Okuyun
Old 14-01-2010, 09:35   #49
av.s_ulusinan

Varsayılan Stajyer avukat çalıştırma..

Sayın meslektaşım Nakil'in "Gönülsüz alınan Stajyer veya avukatı bürodan kaçırma teknikleri" başlıklı yazısını okudum. Hem tebessüm ettim hem de üzüldüm. Ama bir çoğunun doğru olduğunu biliyorum. Ancak benim tutumum daha farklı oluyor. Yoğun çalışan bir "avukat ortaklığının" üç ortağından biri olmama karşın zaman zaman yanımızda çalışan stajyer avukatlara vakit ve imkan elverdiğince bir şeyler katmaya çalışıyorum. Elbette onlara (bazılarına göre angarya gibi görünen) adliyede dosya ve müzekkere takibi işleri de veriyoruz. Ama bu da aslında adliyedeki işleyişin ve dosyanın aşamalarının uygulamalı olarak izlenmesi için bence faydalı.. Ancak bunun dışında biz stajyer avukat çalıştırdığımız dönemlerde;
- Büromuzun sekreter ve avukat katiplerinin bazıları stajyer arkadaştan yaşça büyük olsa bile; perspnelimize, onun (stajyerde olsa) bir avukat olduğunu ve ona göre davranmaları gerektiğini söylüyoruz.
- Nispeten basit nitelikli ve yeni açılacak bazı dava dilekçelerini dosyayı onlara vererek kendilerine yazdırıyoruz. (Ama sonrasında tabiki ben üstünden bir kez daha geçiyorum).
- Nadirde olsa bazı dosyalarda gördüğüm ilginç ama önemli detayları görebileceklermi diye dosyayı onlara da inceletip genel bir beyan hazırlaalarını istiyor ve sonra o beyanı okuyup kendi tespitlerimi ve nbuna göre beyanları farklı açılardan da değerlendirebilmeleri gerektiğini göstermeye çalışıyorum.
- Kendilerinden bana çay servisi yapmalarını istemiyorum (ama kendileri bazen ben istemesem de yapıyolar...)

Ama yine de bir stajyer avukatla yeterince ilgilenebildiğimi söyleyemem..