Mesajı Okuyun
Old 11-01-2010, 14:34   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hüsnü gökulu
sayın dikici,
öncelikle teşekkür.Müvekkil davada davacı konumundadır.Ticari ilişkşde bayi konumundadır.Dava menfi tespit davası.Müvekkil almış bulunduğu mallara karşı müşteri çek ve senetleri veriyor.Bunların ödenmediği durumlarda bu çek ve sentelerin yerine yeni müşteri çek ve senetleri imza karşılığında şirkete veriliyor.Sorun bu çeklerin muhasabe sistemine uygun olarak müvekkil defterine kaydedilmemiş olması.Davalı ana satıcı şirket tüm çek ve senetleri (yerine yenisi verilerek bedelsiz kalanlar dahil) elinde tuatarak talepte bulunyor.Buna dayalı menfi tespit davası söz konusu.
Davada kendi defterlerimiz ile bilirkişi incelemesi ve karşı tarafın ticari defterleirne dayandık.Verilen süre içinde süre içinde biz defterleri sunmamıza rağmen bilirkişi tarafından defterlerde kapanış tasdiki bulunmaması ve muhasebe tekniğine uygun kodlama yapılmaması nedeni ile defterlerimiz usuluüne uygun tutulmamış kabul edilmemiştir.Davalı taraf ise süresi içinde defter ibraz etmemiştir.Bu durumda ne yapmam gerekmektedir.Teşekkür

Sayın meslektaşım,

Anladığım kadarıyla elinizdeki mevcut delillerle borcunuzun, Davalı şirketin elindeki çek/veya senetten az olduğunu (Kendi defterleriniz usulsüz tutulduğundan lehinize delil olamayacağı için) ispatlayamıyorsunuz. Böyle durumlarda TTK.83/2 . madde hükmü, alacağını kendi belge ya da delilleriyle ispatlayamayan tarafa büyük bir şans veriyor.

Şunu diyebilirdiniz: Ben tüm delillerimden vazgeçip, karşı tarafın ticari defter kayıtlarına delilimi hasrediyorum. Bu durumda, hakim; karşı yana defterlerini ibraz et der. İbraz etmezse, ibrazdan kaçınmış sayılıp, size verilecek bir tamamlayıcı yeminle davayı kabul ederdi.

Delil listenizde karşı tarafın ticari defterlerini de delil olarak gösterdiyseniz, TTK. Şerhimizde ekli bulunan şu kararı da: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=3240 ekleyerek delilinizi karşı tarafın ticari defterlerine TTK.83/2 çerçevesinde hasredin.

Türk Hukuk Sitesinde Av. Adnan Koray beyin bir başka forum tartışmasına eklediği http://www.turkhukuksitesi.com/showp...54&postcount=4 adresteki yargıtay kararlarını da kullanarak bunu yapabileceğinizi düşünüyorum.
Çünkü anladığım kadarıyla başka deliliniz de yok elinizde.