Mesajı Okuyun
Old 06-01-2010, 15:20   #10
Hakkaniyet

Alıntı:

Yargılama gideri, asıl hükmün ferisidir. Mahkeme kararı henüz talep hakkı vermiyorken, hükümdeki yargılama gideri de talep edilememelidir.

Benim, yargılama giderleri için karar kesinleşmeden yapılan ilamlı takiplerle ilgili şikayetlerimde olumlu sonuç aldıklarım olmuştu.

Sn Adli tıbbın alıntıladığım msj.ını tekrar okuduğumda şöyle bir sonuç çıkardım.Yanıldıysam düzeltin lütfen,
a) Yargıtayın kesin kararına rağmen asıl hükmün yani tazminatların talep edilebilmesi için işverenin işe başvuru ihtarına karşı tutumuna bakılmalı,
b) Yargılama giderleri asıl hükmün fer'isi olduğuna göre Yargıtay kararına rağmen asıl hakkı yani taz.ları talep zamanı henüz doğmadığına göre yargılama giderleri de talep edilemez. şeklinde anladım.

Oysa ki ben sonuç olarak yargıtayın kesin kararı ile tazminatların talep zamanın gelmediği halde, yargılama giderlerinin kesinleştiğini ve icraya konulabileceğini düşünüyorum. Sonuçta yargılama giderleri yönünden Yargıtay kararı ile kesinleşen bir hüküm var ortada. O halde bu alacak kalemleri işverenin ihtara cevap süresi beklenmeden de talep edilebilir düşüncesindeyim.