Mesajı Okuyun
Old 05-01-2010, 14:25   #4
ismiaydin

Taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri, bir taşınmaz satışı sözleşmesi değil bir taşınmazın ileride satımını gerçekleştirme üzere yapılan ön sözleşmelerdendir. bilindiği üzere taşınmaz satışlarının geçerlilik koşulu tapu sicil müdürlüğünde yapılmasıdır. taşınmaz satım vaadi sözleşmeleri M.K 1009 md uyarınca tapuya şerhi mümkün olup 3.kişilere karşı ileri sürebilme imkanı verir. ancak bu şerh 5 yıl süreyle etkisini korur. taşınmaz satım vaadinden kaynaklanan davalar için özel bir düzenleme olmadığından B.K 125 md. gereği 10 yıllık zamanaşımı süresi uygulanır ve bu süre sözleşmenin ifa olanağının doğmasıyla başlar. taşınmaz fiilen satış vaadini kabul eden kişiye taşınmaz fiilen devir edilmişse zamanaşımı iddiası M.K 2 md. uyarınca kabul görmez.
olayınızda satım vaadi sözleşmesi ile taşınmaz fiilen devir edilmiş ve üzerine bina ve dükkan yaptırılmış. satış geçersiz olduğundan sonradan resmi şekle uygun olarak alan kişinin kötü niyetini ispatlamadığınız sürece tapu iptal tescil davanız reddedilecektir. açacağınız dava, taşınmaz satım vaadi sözleşmesi sebebiyle ödemiş olduğunuz bedelin tazminine yönelik alacak davasıdır.