Mesajı Okuyun
Old 28-12-2009, 14:05   #3
kemal çelik

Özge Hanım,
güzel bir konuya değinmişsiniz. Benim cevabım; elbette kurabilir. Fakat böyle bir ortak girişimin özellikle barolar tarafından sıkıntı yaşayacağı da muhakkak. Ben şahsen bu mesleği para kazanmak için yapıyorum. Mesleğin tüm kural ve etik yönlerine de dikkat ederek. Bu bir yana uygulamada çok sık görülen bir husus vardır. Örneğin, bir ticari şirketin hukuk işleri. Bir hukuk bürosu iş hukuku konuları ile ilgilenir iken diğer hukuk bürosu icra ve davaları takip etmekte bir başka hukuk bürosu ise kurumsal hukuk danışmanlığı verebilmektedir. Bu farklı alanlarda uzmanlaşmış üç veya daha fazla avukatlık ortaklığı, hukuk bürosu veya avukat birleşip ortak girişim veya adi ortaklık ta kurabilir. İşte bu noktada adi ortaklık veya ortak girişim ticaret yapar avukatların ticaret yapma yasağı var konusu gündeme gelebilir. Fakat bu salt şekli ve sakat bir yorum olur. Çünkü birden fazla avukat sırf avukatlık veya hukuk danışmanlığı yapmak için bir araya gelmektedir ki bu da zaten uygulamada yıllardır böyle.