Mesajı Okuyun
Old 24-12-2009, 00:50   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan wellan
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1137.htm. Bu linkin size yardımcı olacağını düşünüyorum.Özellikle yeni kanunun geçici 2.maddesini ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir.Belirtmeden de geçemeyeceğim artık çek görüldüğünde ödenir ilkesi bu kanun ile terkedilmiştir yani vadesinden önce bankaya ibraz edilen çekler ile alakalı olarak takibe geçilemeyecektir.SAYGILARIMLA.UMarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Verdiğiniz link açılmıyor. Düzeltmeye çalıştım ama olmadı.
Alıntı:
Yazan Av.Günar
Merhabalar, bugün bir müvekkil geldi benim karşılıksız çekten infaz edilmemiş cezalarım var.Elimdede bu cezalarla ilgili hiç bir bilgi yok.Yeni çek yasasından yararlanarak taahhütde bulunmak istiyorum.Bu işlemleri sende bulunan vekaletimle yap dedi.Bende tamam tamam dedim ama ne yapacağımı inanın hiç bilmiyorum.Savcılığa dilekçe mi vermem gerekiyor.Nasıl bir yol izlemem gerekli?

Aşağıdaki linkte yeni yasanın tam metni bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45119

6 ıncı madde gereğince

Alıntı:
kanunî ibraz tarihinden itibaren işleyecek 3095 sayılı Kanuna göre ticarî işlerde temerrüt faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte tamamen ödeyen kişi hakkında;

mahkemeye müracaat edeceksiniz. Ya da;

Alıntı:
GEÇİCİ MADDE 2- (1) 3167 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinde tanımlanan suçtan dolayı, 1/11/2009 tarihi itibarıyla, haklarında soruşturma veya kovuşturma başlatılmış ya da kesinleşmiş bir hükümle mahkûm olan kişilerin;

a) Şikâyetçi ile belirledikleri miktarın belirli vadelerde ödenmesi hususunda anlaşmaya varmaları ve anlaşmanın bir nüshasının şikâyetçi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi hâlinde, anlaşmada öngörülen süre kadar soruşturma veya kovuşturmanın durmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilir. Anlaşmaya varılmış olması, şikâyetçi bakımından şikâyetin geri alınması sonucunu doğurmaz.

b) Bu Kanunun 6 ncı maddesi hükmüne göre ödenmesi gereken miktarı belirli vadelerde ödeyeceğini taahhüt etmesi ve taahhütnamenin, kendisi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi hâlinde, anlaşma aranmaksızın, taahhütnamede belirtilen süre kadar, soruşturma veya kovuşturmanın durmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilir. Bu durumda, ödeme süresi, taahhütnamenin yapıldığı tarihten itibaren iki yılı geçemez. Taahhütnamede yer alacak birinci yıl taksidi, borcun üçte birinden az olamaz. Taahhütnamenin bir örneği alacaklıya gönderilir.

alıntısını yaptığım madde gereğince,

a-) Şikayetçi-Alacaklıyla bir protokol(ödeme planı) yapıp mahkemeye sunacaksınız,

b-) Şikayetçiye gerek kalmaksızın, 6 ıncı maddedeki koşulları yerine getirerek, hükmü veren mahkemeye müracaat edeceksiniz.