Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 20:56   #19
üye30519

Merhabalar, henüz hukuk eğitimi başlamaya yenbi başlamış birisi olarak, şu ana kadar gözlemlediklerimle beraber kendimi fikirlerimi harmanlayıp aşağıdaki yazıyı yazıyorum.

Türkiye'de hukuk eğitimi almak için liseyi tamamlayıp ÖSS(veya şimdinin LYS vb...'si)'ye girip yeterli puanı almak gerekiyor. İş burdan yanlış gitmeye başlıyor. Kendi okulum(Anadolu Üni.) ÖSS'de öyle Ankara Hukuk kadar yüksek bir puana sahip değil ama ortalama üstü bir puanla öğrenci alıyor.

Benim tespitime göre, bir çok öğrenci hukukla ilgili hiç bir temeli,bilgisi, hevesi olmadan geliyor ve fakülteye başlıyor. ÖSS burada bu yanlışın sorumlusu. Buna bir çözüm belki Amerika'daki sistem uygulanabilir: 4 yıllık normal lisans eğitimi + 3 yıllık hukuk eğitimi. Böylece hukuk fakültelerine giriş zorlaşır, daha seçkinleşilir.

Şimdi ÖSS'yi yanlış olarak kabul ettik, diğer sıkıntı fakülte çokluğu. Bu çokluk, ÖSS'de puanların düşmesine sebep olduğu gibi, tonlarca hukuk fakültesi mezunu yaratıyor. Fazla fakülte olmasının belki bir olumlu yanı; mezunlar arası rekabeti arttırması,mezunların kendilerini kişisel gelişime sevk etmesine olabilir. Çok fazla fakülte olması durumunda, önemli oranda hoca sıkıntısı da çekilir, bunu da unutmamak lazım.

Özetlersem, sistemdeki yanlışlar: Çok fazla fakülte olması, kişisel özellikleri bir yana bırakıp sadece test becerisine göre öğrenci alan fakülteler.

-Üniversite sınavının; hukuk, tıp, mühendislik, sosyal bilimler vs... gibi ayrı ayrı değerlendirilmesi.(Bence yine de test sistemi hiç sağlıklı değil.)
-Avrupa'daki bazı ülkelerde olduğunu gibi avukatlık yapabilmek için en az master derecesi istenebilir.(Ki bu bizim ülkemize pek uymayabilir)
-Mevcut fakülteler kapatılıp içindeki öğrenciler çıkarılamayacağına göre, bundan sonra gelenleri sınavla elemek.

Bana kalırsa, öyle veya böyle bir eleme usulu gerekiyor.
Benim gözüme en sağlıklı, en niteliklisi 4+3 yıl sistemi görünüyor.

Umarım HUS, üzerinde iyice çalışılan, niteliği ön plana çıkaran bir sınav olur.