Mesajı Okuyun
Old 19-12-2009, 21:41   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hltydmr
peki. ancak şunu düşünmeden geçemiyorum. uygulamadaki neredeyse tüm kira sözleşmelerinde matbu olarak muacceliyet şartı yer almaktadır. muacceliyet şartının yer almadığı neredeyse hiç kira sözleşmesi yok. peki, bu durumda yargıtay'ın 7/e maddesi gereğince onadığı kararların hiçbirinde muaccelieyt şartı olmayan sözleşmeler mi mevcut? bu durumda 7/e maddesinin uygulama alanı oldukça sınırlandırılmış olmakta. bunun yanı sıra yasa maddesinde belirtilmeyen bir hususun içtihatla yasa maddesi haline getirilmesi de söz konusu olmuyor mu? biraz karıştı ama eminim anlatabilmişimdir.

Matbu kira sözleşmelerinin tümünü incelemedim, zaten hepsini elde etmek de olanaksız. Bunları herkes hazırlamış olabilir. Sizin de örneğin Yalova'daki Hürriyet Matbaasının hazırladığı matbu kira sözleşmelerini incelediğinizi sanmıyorum. Kaldı ki matbu şartları çizip yanını imzalayarak iptal etmek olası.
Sonuçta tahliye amaçlanıyorsa ve sözleşmede muacceliyet şartı varsa, bu şarta göre tüm kira bedellerini isteyip, kiracının bunu süresinde ödememesini ummaktan başka çare yoktur.