Mesajı Okuyun
Old 09-12-2009, 12:25   #1
msahinparlak

Soru muvaza muris muvazası

muris 81 yaşında iken bir daire satın alıyor. tapuda 41.000 TL gösterilmiş. 3 ay sonra bunu 42.000 TL ye kardeşine satıyor. satıştan 3 ay sonra da vefat ediyor. mirasçı olarak önceki eşinden bir kızı ve şimdiki eşi var. miras olarak arsa, dükkan ve daire olmak üzere toplam 12 adet gayrimenkul bırakmış. ölmeden önceki 10 yıl boyunca kanser tedavisi görmüş, ssk emeklisi ve hastalığı boyunca kızı tarafından hiç ziyaret edilmemiş. bakma sözleşmesi vs yok. paraya ihtiyacı olmadığı ortada. kızı tüm mirasa konuyor ve amcasına karşı da muvaza nedeniyle tapu iptali ve miras payı hakkını istiyor. bu halde mirasın 1/30 kadarını sadece kardeşine satmış olan muris var. para bankadan yatırılmamış. Ben mahkemede davacı tarafın muvaza iddiasını yazılı delille ispatlaması gerektiğini ileri sürdüm. Mahkeme tarafların maddi durumunun araştırılmasına ve delillerin toplanmasına karar verdi, ayrıca şahitlerimiz de ifade verecek. dosya bilirkişiye gidebilir... sevgili meslektaşlarım, ben davalı tarafın vekiliyim, bu konuda araştırdım ama pek leyhe karar bulamadım, bu konuda yorumlarınızı ve varsa davalı lehine olan emsal kararları gönderebilirmisiniz. iyi çalışmalar, selam ve saygıyla................