Mesajı Okuyun
Old 08-12-2009, 11:44   #2
caner87

Alıntı:
Yazan ergül
adli yardımla görevlendirilen davada hükmedilen mahkeme vekalet ücreti? Değerli Meslektaşlarım,

Adli Yardım ile ilgili yanıt aradığım bazı sorular var.Bunların yanıtını bulmama yardımcı olur musunuz?

1-Adli yardım görevi ile üstlenilen dava sırasında aynı kişinin başka bir işinin üstlenilmesi halinde avukat açısından bunun bir sakıncası var mıdır? Üstlenilmişse bunun sonuçları ne olabilir?

2-Adli yardımla üstlenilen dava sonunda hükmedilen karşı taraf vekalet ücreti, kime aittir?Adli yardım alan kişi lehine mahkeme hükmetmiş olsa bile sonuçta o kişi değil baro avukata vekalet ücreti ödüyor?

3-Eğer avukata ait ise adli yardım görevi sonunda hükmedilen ücreti vekaleti, mahkemenin hüküm fıkrasındaki diğer kalemlerden ayrı mı icraya koymak gerekiyor? Yine müvekkilin vekaletini kullanarak ücreti vekalete ilişkin kısmı icra etmek gerekiyor?Bunun için icra takibi yaparken işsahibinin vekaletini doğrudan kullanacağız.
HUMK Madde 472 - Müzahereti adliyeye nail olan kimse için tayin edilen vekil kendi ücret ve masrafını aleyhine hüküm verilmiş olan diğer taraftan doğrudan doğruya talep ve istihsale mezundur."hükmünden faydalanarak kendi adımıza icraya koyabilir miyiz?

Yanıt alabilmek dileğiyle.

1-Adli yardım vasıtası ile tanıştığınız müvekkiliniz başka işlerine bakmamanızı kim yasaklayabilir ki?Sizin müvekkilinizle yapacağınız akde kim karışabilir?Siz bunu karşı yan için mi sordunuz tam anlayamadım.Sadece eğer ücret almayacak iseniz adli yardımla gelen görev sebebi ile tanıştığınız kişiden, bu durumu baroya yazılı olarak bildirin.
2-Adli yardımda bildiğimiz tüm hukuk kuralları aynen işlemeye devam eder.Tek farkı müvekkilinizle tarife sınırları alt sınır olmakla serbestçe belirlediğiniz vekalet ücretini belirleyemezsiniz çünkü fakirlik belgesi ile size baro aracılığı ile ulaşmıştır ve adli yardım birimince baro kanalı ile tarife hükümlerine göre makbuz kesersiniz.Karşı vekalet ücretine de davayı kazanırsanız ,mahkeme hükmederse hak kazanırsınız.
3-Ama bu karşı vekalet ücretinin nasıl tahsil edilmesi gerektiği konusunda bence tartışmaya ihtiyaç var...