Mesajı Okuyun
Old 04-12-2009, 18:13   #1
kelete

Varsayılan Müvekkille ücret sözleşmesinin yapılmadığı durumlarda vekalet ücretinin belirlenmesi

Değerli arkadaşlar. Bir hususta görüş ve yorumlarınızı bekliyorum. Müvekkil ile, aramızda herhangi bir ücret sözleşmesi yapmaksızın, bir taşınmaza ilişkin olarak, tapu iptali ve tescil davasında avukatlığını yapmak konusunda ( sözlü olarak) anlaştık. Belirtildiği üzere, yıllara dayanan güven ve ilişki sebebi ile bir sözleşme yapma gereği de duymadım. Sözlü olarak bana, taşınmazın kazanılması halinde, kazanılan kısmın,1/5 oranında bölümünü veya karşılık gelen parasal değerini vereceğini beyan etti. Neticeten davanın da fiilen takibine başladım. Yaklaşık 2 yıl süren dava sonucunda, davayı kazandık. Verilen karar, gereken kanun yollarına başvurulma neticesinde kesinleşti. Ancak vekil, bugüne vekalet ücretimi ödemedi ve ödemeyeceğini de beyan etti. Kazanılan taşınmazın tahmini değeri 2 milyon TL civarında. Bu durumda, müvekkil hakkında vekalet ücretimin alınması konusunda bir dava ( alacak davası ) açmayı düşünmekteyim. Acaba hangi kritere göre ve ne kadar bir vekalet ücreti talep edebilirim? Bildiğim ve araştırdığım kadarı ile,Avukatlık Kanunu gereğince, aramızda bir sözleşme olmamasından cihetle, göstermiş olduğum emek ve çabaya göre, davanın kesinleştiği tarihteki müddeabihin ( olayda taşınmazın) değerine göre yargıç %10- %20 arasında bir vekalet ücreti takdir edecektir. Bu durumda, taşınmazın değerini 2 milyon TL varsayarsak, 200 bin TL ile 400 bin TL arasında bir vekalet ücreti kazanabilirim. Bu yaklaşımım ve yorumum doğru mudur? Elinizde bu konuya dair Yargıtay kararı var mıdır? 2: Bu parayı talep etmem açısından zaman aşımı ne kadardır? 3. olarak da; öncelikle,bir tespit davası açarak, davanın kesinleştiği tarihteki taşınmazın değerini bilirkişiler vasıtası ile tespit ettirip,daha sonra hukukçu bir uzman bilirkişi aracılığı ile, ne kadarlık bir avukatlık ücreti kazanabileceğimi ( alt ve üst sınır olarak) tespit ettirmem faydalı olur mu? Yorumlarınızı ve ilginizi bekliyorum...Şimdiden teşekkürler....