Mesajı Okuyun
Old 02-12-2009, 11:44   #1
Konuk

Mutsuz alt soyun mirasdan men edilmesi

Sayın yetkili,

Ben 7 yıllık evli bir bayanım. Benim hayatda sadece annem yaşıyor.Ortak çocuğumuz yok. Eşimin ilk evliliğinden 2 yetişkin kızı var. ( 31 ve 27 yaşında). Evlenmeden önce eşim ve ben 2002 yılında mal rejimi sözleşmesi yaptık. Ayrıca eşim-tek taraflı olarak- benim mirasımdan feragat sözleşmesini de imzaladı. Son 7 yıl içinde yaşadığımız olaylar ikimizi de benim annem dışındaki hayatdaki -alt soy- denilen akrabalarıma(halamın çocukları ve dayımın çocukları hayatda) ve eşiminde kızlarına maddi hiçbirşey bırakmamamız noktasına bizi getirdi. Eşlerden birinin vefatı durumunda ikimizden birinin miras açısından zor anlar yaşamaması için ne yapmalıyız?. Şu anda evlilik süresince alınmış bir dairem var. Tapusu benim üzerime ,eşime intifa hakkını verdim . Başka bilmediğimiz uygulamalar hakkında bize yardımcı olmanızı özellikle rica ediyoruz. Tüm taşınmaz malları bir hayır kurumuna bağışlama söz konusu olabilir mi ?. Bu bağışı yaptığımızda yaşlılığımızda bize bakmalarını sağlayabilirmiyiz?.Alt soy böyle bir durumda hak talep edebilir mi? Bilgi verebilmenizi rica ediyorum. Saygılarımla