Mesajı Okuyun
Old 01-12-2009, 09:44   #3
Av. Burcu

Sayın av.ozkok, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Konu ve açıklamanın karmaşık olduğunun farkındayım.Üzerinde durduğunuz hususları elimden geldiğince açıklayacağım.
Şöyle ki; verilen muvafakatname mal sahibi adına hareket etmeye, kira sözleşmesi yapmaya ve kira bedelinin tahsiline yönelik yetkiyi içeriyor.2 ayrı kira sözleşmesi mevcuttur. Birincisi mal sahibi ile yetki verilen x şahsı yani benim müvekkilim arasında. İkincisi ise benim müvekkilim (x şahsı) ve yabancı ülke büyükelçiliği adına bir diplomat arasındadır. Olay içeriğinde ise, müvekkilim mal sahibi ile yaptığı kira sözleşmesinden sonra elçiliğe kiralamaktadır meskeni.Bu durum Alt kira ilişkisidir diye düşünüyorum (Yanlış mı).Sizin düşündüğünüz gibi salt vekil sıfatıyla hareket edilmiş değildir.Kira bedelini kiracı elçilikten alan müvekkilim, mal sahibi ile yaptığı kira sözleşmesindeki miktara uygun olarak yatirması gereken tutarı zamanında mal sahibi hesabına yatırmıyor.Bu nedenle tahliye durumu söz konusu.Anladığım kadarıyla tahliye müvekkilim (x şahsı) adına olacak. Bu durumda kiracı büyükelçiliğin durumu ve benim müvekkilimin kiracının isteğine göre aldığı eve döşenen eşyaların akıbeti ne olacak? Tahliye davası hem kiracı büyükelçiliğe hemde alt kiracı müvekkilime karşımı olacak?
Sanırım daha açıklayıcı olmuştur. Tekrar teşekkürler....