Mesajı Okuyun
Old 27-11-2009, 22:58   #2
av.ozkok

Varsayılan Sayın Av.Burcu

Konuyla ilgili tercih edilebilecek hukuki çözüm yollarının neler olabileceği hususunda bilgi ve deneyim sahibi olan meslektaşlarımızdan yardım istemektesiniz. Açıkçası cevap beklediğiniz konu benim de ilgimi çekti ancak sorunuzun net olmadığını daha doğrusu farklı hukuki terminolojilerin kullanılması sebebiyle sorunuzun da bir kısım yanlış anlaşılmalara müsait olduğunu ve çözüme yönelik yanlış yanıtlara sebebiyet verilmemesi adına sorunuzu detaylandırmanız gerektiğini düşünüyorum...
Öncelikle başlık olarak alt kira ve masraflar kelimeleri seçilmiş ise de; sorunuz içeriğinde sözleşmede vekil ibaresinin geçtiğini ve müvekkilinizin sözleşmeye vekil sıfatıyla taraf olduğu ya da yapmış olduğu masrafları vekil sıfatıyla yapmış olduğu gibi bir anlam çıkarken; bir yandan da, müvekkilinizin mal sahibinden muvafakattane aldığını belirtilmektesiniz. Mal sahibinden almış olduğu muvafakatnamenin de içeriğini belirtmemişsiniz. Bir taraftan da mal sahibinin kiranın ödenmemesi sebebiyle kiracıyı tahliye ettirmek üzere olduğunu belirtmişsiniz. Bildiğiniz gibi sözleşmenin vekil sıfatıyla tarafı olmak ve mal sahibi adına vekilin hareket etmesi, alt kira ilişkisi kurulması ya da kiranın devri, kullanma hakkının devri hususlarının bir birinden tamamen ayrı hukuki kurumlardır ve farklı yasal düzenlemelere tabidir. Bu ise bir çözüm yolu ararken öncelikle muhatap alacağınız şahıs ya da kurumun seçilmesinden izelenebilecek yola kadar bir çok hususun farklılaşmasına neden olabilecektir. Kiranın devrinde
devreden kiracı ile devralan kiracı arasındaki hukuki ilişki alacağın temliki hükümlerine tabi iken alt kira ilişkisinde iki ayrı kira sözleşmesi mevcuttur ve muhatapları farklıdır. Bu anlamda kiranın ödenmemesi sebebiyle mal sahibinin kiracıyı tahliye ettirmek üzere olduğunu belirtirken bu bir alt kira ilişkisi ise kiranın müvekkiliniz tarafından ödenmediği ve müvekkilinizin tahliye edilmek üzere olduğunu anlıyorum..Ancak bir taraftan da müvekkilinizin hiç kira ilişkisine girmemiş salt vekil sıfatıyla hareket etmiş olabilme ihtimali de akla geliyor..Diğer taraftan da eşyalar kiracıya ait olacak ifadesinden müvekkilinizin alt kiraya veren olduğu izlenimi çıkıyor, daha doğrusu yakınmanızdan öyle anlaşılıyor.Bu sebeple doğru çözüm yolu için doğru terminoloji ve daha fazla detay bilgi verirseniz sadece ben değil sanırım bir çok meslektaşım sorunuza cevap bulmak için bilgilerini paylaşabilecektir...
İyi Çalışmalar...