Mesajı Okuyun
Old 10-10-2006, 08:49   #37
ISIL YILMAZ

Bu tartışmayı dört yıl sonra canlandıranlara teşekkür etmek gerek, özellikle benim gibi yeni site üyeleri adına.

Sn.Dikici'nin düşüncesi gerçekten de dikkate değer, ben çok olumlu yaklaştım doğrusu. Anlaşamalı boşanmalarda her iki taraf da boşanmanın tüm sonuçlarına ilişkin bir protokole uyacaklarsa bunun evlendirme memuru aracılığıyla yapılmasında kamu düzeni açısından da bir aykırılık görünmüyor,bence.

Anayasamızın 41 inci maddesinde ailenin toplumun temeli olduğu ve eşler arasında eşitliğe dayandığı hükmü getirildiktikten sonra devletin ailenin huzur ve refahı ile ilgili tüm önlemleri alacağı ve gerekli teşkilatı kuracağı belirtiliyor. Bu birlik iki tarafın da boşanmak istemesiyle temelinden sarsılmış olacağına göre, anlaşmalı boşanmayı kolaylaştırmak kamu düzeni ile doğrudan bağdaşır sayılmalı.

Sn.Dikici her he kadar bu bir öneri değildir, diye belirtmişse de, bu geliştirilebilecek çok iyi bir öneri olur, doğrusu. Sn.Dikici hepimize hukukçunun toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak farklı çözümler yaratmak üzere düşünmesi gerektiğini göstermiş oldu.

Saygılar