Mesajı Okuyun
Old 08-10-2006, 01:56   #20
Av.Selim Balku

Sayın HASAN SANCAK, mesleğinize ve eserlerinize saygı duyuyor ve başta size inanmadığım için özür diliyorum...

Ancak davanızda hala haklı bir yan hala bulmuyorum zira gördüğünüz rüyanın bir eser olmadığını, somut fikirden uzak soyut düşsel bir gerçeklik olduğunu, alenilik kazanmamış, kamuya duyurulmamış bir düşünce oluğunu iddia ediyorum...

Üye arkadaşlarımdan şu konuda anlaşamıyorum, bilim adamları meydana getirdikleri eserlerin esin kaynağını rüyada görmüş olabilirler, ancak bu eserin rüya olduğunu göstermez, eser rüya ilhamıyla, emek sarfedilerk, yaratıcının kişiliğinden bir parça eklenerek oluşturulan bir müzik parçası olabilir, bir sinama olabilir. Bu noktada eser sinamadır ya da müziktir. Dikiş iğnesini bulan Hove'un eseri rüya değildir, eser dikiş makinesi yada onun iğnesidir. Rüyalarımda Frenkeştayna benzeyen çok kişi görüyorum ama onu filmlerde oynatacak becerim yok ya da çizecek ya da film için senaristini belirleyecek kabiliyetten uzağım. Rüya mı eser haline getirebimem için Frenkeştaynı çizebilmem, yada makyajını edebilmem gerekmektedir...

Diyelim notere gittiniz ve bunu rüya değilde hikaye olarak kullandınız bence yine eser değildir. Sayın Admine burada katılmıyorum, yazılanın hikaye olarak kabul görmesi için, kişilikten parça olması, farklı olması, toplumun kabul görmüş olması, yaratıcı olması gibi kriterler aramanın gerektiğini düşünüyorum.

Bu reklamı yapan şahısda reklamı çekmeden önce ben böyle bir rüya gördüm deyip notere onaylatırsa sizce eserin asıl sahibi kim olmalı, reklam yönetmeninde ya da senaristin ya da benim buna benzer hatta aynı rüyayı görme olasığım yok mu? İlk rüya yı Sayın Sancak gördü diye eser sahibi Sayın Hasan SANCAK mıdır? Bu soruma lütfen cevap verin...