Mesajı Okuyun
Old 18-11-2009, 19:57   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. M. Ç. Kökkılınç
Değerli Meslektaşlarım.

Uzun süredir ilgiyle takip ettiğim siteye üye oldum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum. Halen devam eden bir davamda müvekkil firma sahibi olduğu bir taşınmazı bir başka tacire kiralamış durumda.Kira tespit davasının uzun sürmesi ve kararın yeni kesinleşmesi sebebiyle 2005-2006 yılına ait bir kira bedelini yeni talep edebiliyoruz. Sorum kira sözleşmesinden doğmuş alacağa dayalı bu davanın Asliye Hukuk Mahkemesi mi yoksa Asliye Ticaret Mahkemesi görev alanına dahil olduğu? Esasen Yargıtayımızın ticari işletmelerin kirasında dahi dava değeri esas alınacağına dair 2005 yılında verdiği bir karar var. Ancak benim ki bir ticari işletme kirası olmayıp adi kira sözleşmesi. Salt tarafların tacir olması bu konuyu ticraet mahkemesine taşır mı. İlginize teşekkürler. İyi çalışmalar

Sayın meslektaşım,

Anladığım kadarıyla kira alacağınınızı salt alacak olarak dava etmeyi düşünüyorsunuz. (akdin feshi suretiyle tahliye talepli ödeme emri göndererek icra takibi yapmamanızın sebebini açıkçası anlayamadım.)

Eksik ödeme (temerrüt) nedeniyle akdin feshi suretiyle tahliye talepli icra takibi yapmanızı öneririm