Mesajı Okuyun
Old 16-11-2009, 20:29   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.yılmaz seven
müvekkilim özelbir dershanede bir buçuk ay öğretmen olarak çalışmış fakat herhangi bir sözleşme imzalamamıştır.daha sonra dersane müvekkilim yerine başka birini alarak müvekkilimle çalışmak istemediğini bildirmiştir.şimdi burada yazılı sözleşme olmadan çalıştığı donemlerden sonraki aylara ilişkin alacak davası açarsam nasıl bir sonuç elde ederim.davmı nasıl ispat edebilirim yazılı sözleşme yapılması zorunlu olduğu için çalıştırılmadığı dönemler için alack davası açmam doğru olur mu.cevaplarınız için tşklr...

Sayın Av.yılmaz seven;

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, özel dersahanelerle ilgili ayrık hüküm ve içtihatlar var. Sitemizde de birçok karar ve forum mevcut. Bu açıdan araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na ve ilgili yönetmeliğe bakabilirsiniz.
Mezkur Kanun'un 9. maddesi gereğince, öğretmenlerle en bir yıllık sözleşme yapılabiliyor.

Somut olayda, BK madde 338 gereğince, halin icabından işin belirli süreli olduğu anlaşılıyor.

Bu sebeplerle ben bakiye ücreti talep edebileceğinizi sanıyorum.

Ancak, müvekkilinizin İş Kanunu'na tabi çalışıyor olması sebebiyle ve yazılı sözleşme yapılmamış olması sebebiyle 11. maddeyi irdelemek gerekiyor. Kanun, "...işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir." diyor. Buradan, sözleşme yazılı değilse, her halükarda belirsiz süreli kabul edilir, sonucuna ulaşırsak, müvekkiliniz sadece ihbar tazminatı talep edebilecektir.

Saygılar,