Mesajı Okuyun
Old 11-11-2009, 22:19   #1
üye31284

Varsayılan MURİS MUVAZAASI / Aktin Tarafları Muvazaa İddiasında Bulanamaz Kuralından Çıkış Yolu

Muris muvazaası sebebine dayanılarak açılmış olan bir davada "davalı x" aleyhine karar verilmiş, yani muvazaa yönünde kanaat sahibi olan mahkeme "davalı x" adına olan tapuları iptal ederek "davacı y" lehine tescile karar vermiştir.

Temyiz dilekçesi yazmam için davalı x tarafıma başvurmuştur. Gerekçeli karar henüz tebliğ edilmemiş ama şimdiden araştırmaya başlasam iyi olacak, baya kabarık bir dosya

En merak ettiğim hususlardan biri şu:

"Davacı y" nin muvaza ispatı için yaptığı beyanlarda "Tapuda gösterile satış bedeli ile sözleşme tarihindeki gerçek değerler arasında fark vardır. 10TL olan değer 1TL olarak gösterilmiş dolayısıyla bağış satış olarak gösterilmiştir." DİYOR.

"Davalı x" de hertürlü hukuki sorumluluğu göze alarak " Esasen 1OTL verdim ama tapuda 1TL gösterdik" DİYOR. Bununla ilgili tanık da dinletiyor. Tanıklar evet 10 verdi diyor, ancak "davalı x" murisin kızı ve para elden veriliyor banka aracılığıyla değil.

Mahkeme de "DAVALININ TARAF OLDUĞU SÖZLEŞMENİN AKSİNİN DİNLENMESİ MÜMKÜN OLMADIĞINDAN BU YÖNDEKİ SAVUNMASI YERİNDE GÖRÜLMEMİŞTİR " diyor. Yani Aktin Tarafları Muvazaa İddiasında Bulanamaz babında....

Bu kural yönünden işin içinden nasıl çıkabilirim. Aksine Yargıtay hatta mümkünse Hukuk Genel Kurulu kararı arıyorum, arıyorum bulamıyorum

Her türlü öneriyi de dört gözle bekliyorum

Muris muvazaasında davalı taraf olup da temyiz eden meslektaşlar varsa başarılı olan var mı?