Mesajı Okuyun
Old 31-10-2009, 11:20   #24
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Ö.Erol Yavuz
Bahsettiğiniz Yargıtay Kararı, olayımızdan farklı olarak, yeni malikin kendi dönemine ilişkin kira paralarını istemesine ilişkin olsa gerektir.

Diğer yandan yeni malik, malik olmadığı bir döneme ilişkin kira paralarını hangi gerekçeyle isteyebilecektir. Başka bir deyişle, bu alacak ve dava hakkı eski malikin döneminde meydana gelmiş ve eski malike ait değil midir ? Eski malikin alacağını tahsil etmekte elbette hukuki yararı vardır. Ancak, tahliye ettirmekte hukuki yararı devam etmekte midir ?

Ben de bir yanlış anlamayı engellemek için belirttiğiniz gibi yazmamışım zaten.

Sorumu tekrar edeyim.

Saygılarımla.

Yeni malike geçen "eski malikin alacağı nedeniyle sahip olduğu tahliye davası açma/devam etme" hakkı nın hukuki sebebi temlik olmaz. Halefiyet kuralları gereği kanundan doğar evet ama temlik edilmesi mümkün değildir.

Bir an için böyle bir temlikin mümkün olduğunu düşünsek bile bu ancak kiracının kabulüne bağlı olacaktır. Ben olsam indirim yapmazsa kabul etmem

Eski malik söz konusu hakları ( temerrüde dayalı tahliye talebi/takibi vs ) yeni malike temlik edemez evet evet (Burada kendi kendime tekrarlıyorum )

Ama soruyu öyle bir sormuşsunuz ki sanırım çok fena bir cevap alacağım

Ama bunu bir kaç gün daha çok araştırıp cevap vereceğim, bu konuyla direk karşılaşmadığım için hali hazırdaki bilgilerim yeterli olmayabilir...

Yeni malik eski malikin eski kira alacaklarını alacağın temliki hükümlerine göre " geçerli bir temlik sözleşmesi varsa" bu anlaşmaya göre isteyebilir. Temlike dayanarak istediği alacaktır, tahliye olamaz.

Eski malikin tahliye etmedeki hukuki yararı var mıdır? Yeni malike bu şekilde bir sorumluluk üstlenmiş olabilir. Yine de hukuki yararı yok mu demeliyiz?

Sizin fikrinizi çok merak ediyorum.