Mesajı Okuyun
Old 31-10-2009, 06:04   #21
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Ö.Erol Yavuz
Yani, kira bedelini ödemede temerrüt sebebiyle tahliye dava hakkı devir ve temlik edilemez mi demek istiyorsunuz ?

Saygılarımla.

Esasen öyle bir şey söylemek istemiyorum, zaten açılmış bir takip var ve yeni malikin başka yolu da var diye söylüyorum.

Alacağın temlik edilebileceği eğer kira akdinde aksine bir hüküm yoksa şüphesiz elbette.

Ama alacağın temlikinde borcu doğuran ilişkinin kendisinin değil, borcun bizzat kendisinin temlik edildiğini biliyorum. x lira kira alacağının temlik edilmesi yeni malike alacağın temliki temeline dayanan temerrüd nedeniyle tahliye hakkı verir mi emin değilim...

Ancak yeni malikin herşeyden önce alacağın temliki değil halefiyet prensibi gereğince eski malikin dava/takibine devam edilebileceği düşünülebilir.

Gerek halefiyet prensibi gereğince gerekse emin olamasamda alacağın temliki sonucunda takip yapılabilmesi için eski kira borcu önceki kira sözleşmesinden kaynaklandığı düşünülürse,yeni malikin kiracıya yeni malikin kendi olduğunu ( temlike dayanarak da dava açma hakkı olduğunu kabul edersek eski kira borcunu temlik ettiğini içeren ) bir ihtar çekmesi gerekecek.

Yeni malik tarafından kiraların kendisine ödenmesine ilişkin kiracıya tebliğ edilmiş bir ihtar olmaması halinde yapılacak icra takibi ile gönderilen ödeme emri nedeniyle kiracının temerrüde düşeceğinden bahsedilemez. Y6HD/ Karar: 2008/3084