Mesajı Okuyun
Old 29-09-2006, 11:54   #4
halit pamuk

Merhaba,

Yapılacak ilk iş hukuki ilişkiyi tespit etmek,demiştim oradan devam edelim, yönetmelik uyarınca, zaten siz bir sonuca ulaşmışınızdır,ben de kendi görüşümü söylüyeyim:

1. ilk bakmamız gereken, otel sözleşmesi kurulmuş mu buna bakmak lazım,

a)icap; anlaşılan sözlü talepler, yazılı olarak teyit edilmiş

b)kabul; otel üç gün içinde kabulü, yazılı olarak seyahat acentasına bildir miş mi? bu sürede bildirmemişse, ortada bir sözleşme yok demektir.(iyiniyet kuralları devreye girecektir ama o başka bir mesele)

icap var kabul var ise, sözleşme kurulmuştur.
Şimdi sözleşmenin hükümlerine göre haraket edebiliriz.Yönetmeliğin 14. maddesi bizim sorunumuzla ilgili madde.Faturayı kim ödeyecek meselesi yani.

Ancak, bana göre bir terslik var, yönetmelik, ücretin seyahat acentası tarafından ödeneceği söylüyor, ancak, TTK'NUN Ticari işler telallığı ve genel Tellalık hükümlerinde aslolan otelde kalacak olan kişilerin ödeme yapılmasını düzenliyor.

ortada bir otel sözleşmesi var denebilir ancak anladığım kadarıyla otel sözleşmesi tellallık hükümlerinden özelleşmiş bir sözleşme ve de önemlisi yönetmelikle ortaya çıkmış.Yani bir yerde, kanun,diğer yerde sözleşme...

2. İkinci sorunuzun cevabının yönetmeliğin 13. maddesi açıkça veriyor.

3.sunulan 11 HD'sinin içtihatını nasıl yorumlarsınız bilmem ama bence, faiz konusunda da kanun hükümleri uygulanmalı, tur operatürü, ihtarname ile temerrüde düşürülmemişse faiz ancak dava tarihinden itibaren yasal faiz talep edilebilir.