Mesajı Okuyun
Old 28-09-2006, 17:30   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan DerinlikSarhoşu
Merhabalar,
Müvekkilim yıllar önce eşinden ayrılıyor ve o zaman 2 yaşındaki ortak çocuğunun velayeti kendisine bırakılıyor, iştirak nafakasına hükmedilmiyor.. Ortak çocuk otistik ve müvekkilimin eşi(davalı) yıllardır ne müvekkilime maddi destek sağlıyor ne de yıllardır çocuğuyla doğru dürüst ilgileniyor.... Çocuk 10 yaşındayken müvekkilim başka birisiyle evleniyor ancak çocuğun otistik olması nedeniyle bu evliliği de çatırdıyor(ancak devam ediyor) ve müvekkilim depresyona giriyor... Şu an çocuk 15 yaşında ve ben müvekkilimin talebi ile "iştirak nafakası ve davalının çocuğuyla ilişki kurması" istemli dava açtım... Bu davanın ilk duruşmasına 10 gün sonra gireceğim ama müvekkilim benden "çocuğunun velayetin karşı tarafa verilmesi"ni, bu olmazsa "iştirak nafakası ve davalının şahsi ilişki kurulması"nı talep etmemi istiyor.. Ne yapmam gerekeceği konusunda şaşkınım... İlk davayı ıslah edip talep konusunu (ki tüm bu özetlediklerimi dava dilekçemde de belirttim) "velayetin karşı tarafa verilmesi talep kabul görmezse iştirak nafakası ve davalının şahsi ilişki kurulması"nı talebe mi çevirmeliyim... Veya yeni bir dava açıp bu davayı atiye mi terk edeyim.. Bilgisini paylaşan olursa sevinirim.. Teşekkürler

Selamlar,

Öncelikle görevli mahkeme aile mahkemesidir.Islah ile ilgili düşüncelerini yazan meslektaşlarıma katılıyorum.
Ben başka konulara dikkat çekmek istiyorum. Taraflar boşanırken diyelim ki, iştirak nafakasına hükmedilmedi...Ama babayla kişisel ilişki düzenlenmiştir en azından...Bunu da düzenlemediyse o hakime ben ne diyeyim.

Çocukla kişisel ilişki düzenlenmesi talebinin pratikte ne faydası olacaktır? Bir çok davada kişisel ilişki düzenlenmektedir. Kararda gösterilen sürelerde çocuk teslim edilmezse, suç oluşmaktadır. Ancak burada, lehine kişisel ilişki düzenlenen kişinin talebi vardır. Yani kişi ilama dayanarak, "çocuğumu bana göster" demektedir. Somut olayda ise baba zaten çocukla hiç ilgilenmemektedir. Kişisel ilişki düzenlense ve baba yine çocuğu görmek istemezse, yaptırımı var mı? Yani babaya zorla "gel çocuğunu gör, yoksa içeri atarım" diyebilir miyiz? Diyemiyorsak, somut olaydaki bu bağlamdaki talebin pratikte bir faydası yok sanırım...

İkinci olarak...Anne "velayeti benden alın, babaya verin" dedi...Baba az önce yazdığım gibi zaten ilgisiz...Hakim kamu düzeninden olduğu için bir karar vermek zorunda...Anne istememekte,baba da istememekte hatta çocuk umurunda bile değil.

Burada çocuğun, uluslararası sözleşmelerce de korunan "üstün yararı" nedir? Anneye verseniz olmaz, babaya verseniz olmaz. Hakim acaba velayeti anneden kaldırarak, vesayet makamına da olayı ihbar ederek çocuğa vasi tayin ettirir mi? Anne ve soru sahibi vekili bu konuya ne der?

Saygılarımla