Mesajı Okuyun
Old 21-10-2009, 17:16   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan av_sibelll
Peki müvekkilin, miras kalan gayrimenkullerin intikali noktasındaki rızası yani vekalet alarak kendisinin yapması tenkisi etkilermi? Anladığım kadarıyla önce tenkis sonra ortaklığın giderilmesi davası açacağım öyle mi?

Şimdi ;

Anladığım kadarıyla söz konusu devirler yapılırken miras payına binaen yani bir nevi taksim sözleşmesi niteliğinde adi yazılı bir sözleşme dahi yok...

Zaten böyle bir yazılı belge olması halinde kendisi hak talep edemeyecekti.

Diğer taraftan elbette müvekkilinizin rızasının olması tenkisi etkiler, ne varki irade sakatlığı durumlarından birini ıspatlarsanız ( yani hata, hile, tehdit vs... gibi olgular ) veya esasen söz konusu intikallerin saklı paya tecavüz ettiğini bilmediğiniz yolunda zorlama yorumla talepte bulunursanız sonuca ulaşabilme ihtimaliniz mevcut diye düşünüyorum.

Tabi aslında bunları detaylı araştırmak gerek ben sadece araştırmada başlangıç noktalarınızın bunların olması gerektiğini düşünüyorum, yoksa sizi yanlış yönlendirmak istemem.

Tenkis davası muvazaa nedeniyle tapu iptal davasıyla terditli açılmalı ve eş zamanlı olarak izalei şuyu davası da açmalı, izaleyi şuyu davasında tüm bu ihtilaflı mallarıda paylaştırmaya dahil etmeli ancak söz konusu mallar tenkis davasına konu olduğu için tenkis davasının bekletici mesele yapılması talep edilmeli...

Biliyorsunuz izalei şuyu davası hiç bir şekilde nıspi harca mahsus değil, cüzi bi miktarda maktu harç veriyorsunuz yani eş zamanlı izalei şuyu açmanız masraf açısından müvekkilinizi korkutmaz...

Aslında bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlar evet doğru hayır yanlış diye görüş belitebilseler ve geliştirebilsek bu düşünceleri süper olur...