Mesajı Okuyun
Old 17-10-2009, 12:58   #1
Mare Nostrum

Varsayılan kamu alacağı-trafik cezası

Sayın meslektaşlar, 4-5 gün önce müvekkile görüşme mektubu adı altında vergi dairesinden bir kağıt gelmiştir. Bunun üzerine müvekkil vergi dairesine gidip ilgili kişiyle görüşmüş,2003 yılından kalma trafik cezası olduğu belirlenmiştir(ceza 2003 yılında yüze karşı tebliğ edilmiş ve imzalanmış), ve kendisine görüşme esnasında ödeme emri tebliğ edilmiştir(16.10.2009). Fakat müvekkil 2004 yılında arabasını satmış ve bu ceza görünmemiştir.

öncelikle araştırdığım kadarıyla zamanaşımı 5 yıldır.İlgili maddeleri aşağıda veriyorum.

KTK ye göre

Zamanaşımı
Madde 120 - Hafif para cezaları dışındaki para cezalarında zamanaşımı süresi beş yıldır.
AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUNa göre ise

TAHSİL ZAMANAŞIMI :
MADDE 102 - Amme alacağı, vâdesinin rasladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrar. Para cezalarına ait hususi kanunlarındaki zamanaşımı hükümleri mahfuzdur. Zamanaşımından sonra mükellefin rızaen yapacağı ödemeler kabul olunur.

ilk olarak kaçırdığım bir nokta var mı diye merak ediyorum. normalde ödeme emrinin tebliği zamanaşımını keser ama burda tebliğ zamanaşımı dolduktan sonra yapıldığından herhalde borca tahsil kabiliyeti kazandırmaz diye düşünüyorum.

2. konu ise; görev yönünden hangi mahkemede açılmalıdır dava? Tebliğ edilen ödeme emrinde 7 gün içerisinde vergi/idare mahkemelerinde dava açılabileceğinden bahsetmektedir. Ödeme emrinin iptali için idare mahkemesinde dava açmayı düşünüyorum.

mesleğe yeni başladım bir hata yapmak istemiyorum,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...