Mesajı Okuyun
Old 16-10-2009, 09:24   #15
elevent

Varsayılan Psikolojik baskı....

İş hayatında, (kendimde 12 sene şirketlerde çalışmış biri olarak) özellikle orta ve üst düzey yöneticiler arasında sıklıkla rastladığım bir uygulamayı gözlemledim/gözlemliyorum.

Şöyle ki, işveren, bir personelini işten çıkartmak istiyor ama personelin kıdem ve ihbar tazminatları yüklü bir miktar tutacağı için, işten çıkartmak yerine istifasını isteme yoluna gidiyor. İstifasını istiyor, çünkü işverenin elinde haklı fesih için hiç bir gerekçe yok. Hatta, işten çıkartılmak istenen çalşanların bazıları, performans değerlendirmelerinde üst düzey ortalamalar tutturmuş kişiler bile olabiliyor. Ama işveren veya işveren vekili belki bir tanıdığını o pozisyona düşündüğü, belki çalışanın tipini beğenmediği vs. gibi sebeplerle çalışanı çıkartmak isteyebiliyor.

Bu durumda, çalışan, istifa teklifini kabul etmezse, ciddi baskılarla karşılaşacaktır. Bunların neler olduğunu, aslında çalışma hayatına aşina herkes bilir diye düşünüyordum ama yukarıdaki mesajlardan dolayı şüpheye düştüm. İlk aklıma gelenleri sıralıyorum.

Çalışan bir yöneticidir ve toplantılara alınmaz, onun birimi ile alakalı kararlara katılımı engellenir, bir izolasyon sürecine tabi tutulur, çağrıldığı toplantılarda kitle önünde azarlanır, altında çalışan personel başka birimlere kaydırılır, sürekli olarak tatil günlerinde dış göreve gönderilir vs...

Soru şu : Çalışan istifa teklifini kabul etmeyip, bütün bu yukarıdaki baskılarla karşı karşıya kalmalı ve bu baskılar kendisi için bir haklı fesih hakkı doğurana kadar beklemeli mi,

Yoksa, istifa etmesi istendiğinde, her hangi bir ibraname imzalamamak şartıyla, istifa dilekçesini verdiğinde kıdem veya ihbar tazminatı için dava açma hakkı var mı ?

Saygılar...