Mesajı Okuyun
Old 15-10-2009, 22:19   #6
Av. R. Onur ÇINAR

Avukatlık stajının onurlu bir biçimde yapılması için gerekenler,
1- stajyer avukatlar aynen diğer stajyerler gibi zorunlu sigortalı olmalı sosyal güvenlik hakları tam olmalı(adalet bakanlığı'na düşen görev)
2- baro pullarından sağlanan gelir stajyerlere gelir olarak dağıtılmalı(lüks TBB binası yapımı için değil-TBB'ye düşen görev)
3-avukat stajyeri çalıştıran avukatlara denetim uygulamaları yerleştirilmeli, nitelikli staj eğitim dersleri verilmeli, (barolara düşen görev)
4-stajyerler yanlarında çalışacakları avukatları iyi seçmeli, Başta 1136 S.K. ve staj yönetmeliğini çok iyi bilmeli. hak ve yetkilerinin farkında olmalı.(stajer avukata bireysel düşen görev)
5-hukuk fakültelerinde avukatlık hukuku dersleri kaldırılmamalı devam etmeli(universitelere düşen görev)

Baroları avukatlar olşturduğu için stajyerleri de avukatlar sömürdüğü için barolara düşen görevler yerine getirilmeyecektir.

TBB denetim mekanizması çalışmadığı ve baro pullarının niçin yapıştırıldığı halen anlaşılamadığı için TBB de görevini yerine getirmeyecektir.

Avukat stajyeri sömürüldüğünü 3 ay sonra anlayıp ikinci altı ayına girmeyi beklediği ikinci altı ayını da öyle ya da böyle mayışık geçirdiği için bireysel görevler de yerine getirilmeyecektir.

üniversiteler de hoca kalmadığı için nerdeyse anadal derslerine bile asistanların girdiği düşünülürse avukatlık hukuku dersi bir hayaldir.

Dolayısıyla bu pek düzelecek bir sorun değil arkadaşlar.

İzmir Barosu'nun desteklediği Staj Kredisi Burs Olsun imza kampanyasındaki izlenimlerim beni bu noktaya getirdi.

Saygılarımla