Mesajı Okuyun
Old 15-10-2009, 17:14   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan Kredi kartı çalınmasında sorumluluk

merhabalar

geçmişte bu tarzda sorulan soruları, yanıtlarını ve büromuzdaki kaynakları taramama rağmen sorumun çözümünü bulamadım.

Olay şu: müvekkil 2008 kasım ayınd kredi kartını kaybedip bunu bankaya bildiriyor. banka kredi kartını bir hafta kadar sonra kullanımdan kaldırıp yeni kart gönderiyor. Bildirimi alıp kullanımdan kaldırdığı süre içerisinde yapılan harcamaları da hesap özetine yansıtarak tahsil edilmesini istiyor. Bu harcamaları hesaba geçiriyor.

Daha sonra yeni kredi kartı müvekkilin eline geçmeden hırsızın eline geçiyor(nasıl olur demeyin olmuş...hırsızın kapı komşusu olmasından şüpheleniyorlar). Bankaya yeniden talimat verip bu kartın iptal edilmesini istiyorlar. Banka bu talimatı da gecikmeli işleme koyuyor. Yapılan harcama itirazlarımızın sonucunda banka geç de olsa halışveriş yapılan mağazalardan slip fotokopilerini tarafımıza gönderiyor. Hepsi ayrı ayrı imza kullanılarak yapılmış alışverişler.

Sorularım şunlar olacak,
1- Bankanın bu konuda sorumluluğu var mıdır? Varsa neye dayanmalıyım?
2- Alışveriş yapılan tüm mağazalara karşı tazminat davası açmayı düşünüyorum doğru bir yol mudur?
3- Alışverişlerde pin(şifre) kullanma zorunluluğu olduğunu biliyorum, alışveriş mağazalarının şifre bilmeyen müşteriye kimlik göstermesi karşılığında imza attırarak işlem yapma uygulaması doğru mudur?