Mesajı Okuyun
Old 14-10-2009, 08:47   #1
LePapillon

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma Davasında Tarafların Yurt Dışında Bulunmaları ve İstinabe Yolu

Sayın meslektaşlarım,
Karşılaştığım bir hukukî sorunu değerli görüşlerinize arz ediyorum.
Müvekkilim ve eşi uzun süreden beri Kıbrıs’ta yaşamaktalar. Ancak her ikisinin de ikametgahı Mersin’de.
Asgarî her konuda anlaşmışlar ve anlaşmalı boşanma konusunda gerekli yasal zemin oluşmuş durumda.
Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Ne var ki, gerek müvekkil gerekse eşi Türkiye’ye gelemeyeceklerini, yokluklarında anlaşmalı boşanmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sormaktalar.
Ben neden Kıbrıs mahkemelerinde boşanmayı düşünmediklerini sorduğumda Kıbrıs avukatlarının istediği yüksek ücretlerden yakındılar.
Soru şu şekilde karşımıza çıkıyor: İkametgahlarının Mersin olması sebebiyle burada dava açıldığında nasıl dinlenileceklerdir? Biliyoruz ki boşanma davalarında hâkim mutlak suretle tarafları dinlemek istemekte. Hele bu anlaşmalı boşanma davası ise ve mahkemeye boşanma protokolü sunulmuşsa…
Tarafların mutlaka duruşma için Mersin’e gelmeleri mi gerekir? Yoksa mahkeme istinabe yolu ile Kıbrıs’ta tarafları dinleyebilir mi? Bu konudaki değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla…
-LE PAPILLON-