Mesajı Okuyun
Old 25-09-2009, 13:38   #2
S.Orhan

Alıntı:
Yazan kordelya
Sayın Meslektaşlarım

Kişiye adli para cezası verildikten sonra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ödeme emri düzenlenip tebliğ edilmektedir. Peki bu ödeme emrini kararı veren mahkemenin bulunduğu savcılık mı yoksa kişinin barındığı ceza infaz kurumunun bağlı olduğu savcılık mı düzenleyecektir? Ve ayrıca kişiye tebliğ edilmesi gereken adli para cezası tebliğ edilmeden işleme konulursa başvurulabilecek yasal yol nedir, ödeme emrinin kişinin isteği üzerine elden tebliği mümkün müdür? Yani adli para cezası tebliğ edilmese bile artık bu tebliğ ben ceza infaz kurumundan çıkarken bana yapılsın daha sonra karışıklık yaşamak istemiyorum ödeyip kapatmak istiyorum şeklindeki düşüncenin hukuki temeli nedir, mümkün müdür?
Gösterecğiniz alaka için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

Sayın Kordelya,
Adli para cezası ya da hapis cezasına ilişkin kesinleşmiş ilam öncelikle kararı veren mahkeme nezdinde bulunan C.Başsavcılığına gönderilir.İlamı alan C.Başsavcılığı hükümlünün ilamdaki adresi kendi yetki sınırlarında ise ödeme emri ya da çağrı kağıdını kendisi düzenler.Adres başka bir yerde ise ilam adresin bulunduğu yer C.Başsavcılığına gönderilir ve ödeme emri ya da çağrı kağıdı düzenleme işlemleri adresin bulunduğu yer C.Başsavcılığınca yerine getirilir.
İlamda adı geçen hükümlü, başka bir suçtan tutuklu ya da hükümlü olarak ceza infaz kurumunda bulunuyorsa cezaevinin bağlı olduğu C.Başsavcılığı, cezaevi idaresi aracılığıyla hükümlüye ödeme emri tebliğ eder.Eğer 1 Yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezasından dolayı hükümlü olarak bulunuyorsa ,hükümlüye vasi tayin ettirildikten sonra ödeme emri hükümlünün vasisine tebliğ edilir.
Kişinin isteği halinde ödeme emri elden kendisine tebliğ edilebilir.Ancak usulüne uygun ödeme emri tebliğ edilmeden adli para cezasının hapse dönüştürülmesi mümkün değildir.Böyle bir işlem yapılmış ise İnfaz Hakimliğine ya da kararı veren mahkemeye başvurularak hapse çevirme kararının kaldırılması talep edilebilir.
Saygılarımla.