Mesajı Okuyun
Old 24-09-2009, 11:46   #545
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Genelleme yapmak hatalı olur diye düşünüyorum Suat bey.

Bence insanın kişilik özellikleriyle, karakteriyle, nasıl yaşamak istediği ile ilgili bir konu, evlilik konusu.

Evli olunca rahat edecek olan evlensin, bekar olunca rahat edecek olan bekar kalsın bence.

Bazıları özgürlüğüne düşkün olur, bireysel yaşar, düşünür, ben merkezcidir, çocuk sevmez, yada az sever, akraba sahibi olmak istemez, hesap vermek, kurcalanmak istemez, sadık olmak istemez, yaşam düzenini sadece kendi aklıyla kursun ister, hayatın kaygan bir zemin olduğunu, değişken olduğunu, bazen babasına bile! güvenmemesi gerektiğini idrak eder, ömür boyu saadet masallarına karnı tok olur evlenmez...

Bazıları mutlaka evi kalabalık olsun ister. Bir eşle uğraşmaktan, hatta didişmekten haz duyar, çocukları olsun ister, hesap verir, sorar, kurcalar, kurcalatır, akrabaları olsun, bayramlarda gidilsin gelinsin ister, düzenli yaşamayı, aile olmayı sever evlenir...

Ben birinci şıkkı seçenlerdenim. O sebeple size hak veriyorum. Evlilik demode ve miyadı dolmuş bir kurum bence de. Hiç, iyi giden bir evliliğe rastlamamış olmam, iyi gider gibi görünenlerin de samimi davranmadıklarını veya evlilik yürüsün diye eşlerin kişiliklerinden ödün verdiklerini gözlemliyor olmam, boşanma davaları ağırlıklı çalışmam da böyle düşünmemi sağlamaktadır.

Tabii ki bu kişinin nasıl yaşamak istediği ve kişiliği ile ilişkili bir karardır size elbette katılıyorum. Fakat evliliğe ya da aile kurumuna miadı dolmuş olaraka bakmıyorum. Tüm evliliklerin toz pembe olmadığı bir gerçektir ve sorunlar yaşanması gayet doğaldır. Boşanma oranları bu denli yüksek ise bu evliliğin değil, evlilik kurumunu yürütemeyen insanların hatasıdır. Evlilik ya da aile kurumunun yozlaşması kurumun kurallarının işlemezliğinden değil, insanların bu kurumu işletebilecek şekilde davranmamasından kaynaklanıyor ve de insanların herşeyi birden istemelerinden bence. Eğer biri ile birlikte iseniz sadık olmanız gerekir mesela.. Ya da ortak yaşam sürüyorsanız ki bu evli olduğunuz kişi değil ev arkadaşlarınız bile olsa evde bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir gibi...artırılabilir.. evet katılıyorum kişilikle çok bağlantılıdır..