Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 13:52   #1
hidayet

Varsayılan avukatın evrak inceleme talebi!acil...

Değerli meslektaşlarım,
Kısaca sormak istediğim nüfus müdürlüğünde,bir kişiye ait ölüm tutanağının avukat tarafından incelenmesi talebi Av.Kn.2.maddeki kapsam dışında mıdır?
-Ölüm tutanaklarının incelenmesi hususunda Nüfus Hiz.Kn.vb.kaynaklı ayrık bir durum var mıdır?Ben bulamadım ama bir tebliğ vs.var mı acaba?
-Ölüm tutanağı incelenecek kişi müvekkilin kızkardeşi,küçük yaşta ölüyor,müvekkilim bu kişinin hiç varolmadığını aslında bu kaydın kendisi için açıldığını ancak ailevi bir takım nedenlerle bu kayda zamanın muhtarı aracılığyla ölü kaydı düşülerek nüfusa bildirildiği ve kendisine daha sonra yeni kayıt açıldığını ama isminin halen ölü kardeşin ismi olarak bilindiği ve kullanıldığı ve bu nedenle kendi adına yapılması gereken kadastro tespitinin diğer isme yapıldığı ve tapuda hak sahibi olmadığı vb...durumları nedeniyle dava açacağız.
Ancak ben kısaca müvekkil ile irtibatlı olduğunu anlatan ve bu konuda dava açmak üzere ilgili ölüm tutanağını incelemek istediğimi içeren dilekçem ile başvurudum.Ancak nüfus incelettirmeyiz,mahkemeye yolarız dedi.
Ölüm tutanaklarının bir avukat tarafından incelenmesi konusunda farklı bir durum var mı?Avukat olarak bunları inceleyemez miyiz?