Mesajı Okuyun
Old 12-09-2009, 10:33   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Ancak açılan dava kambiyo alacağını tahsile yönelik açılmış ve kesinleştirilmiş icra takibinin devamı niteliğinde ve icra sürecini tapu iptal ve tescil davasından hüküm alarak icra takibine devam amaçlı.Davanın davalısının takibin tarafı olmayan bir üçüncü kişi olması davanın amacındaki kambiyo alacağını tahsil iradesini ortadan kaldırmaz ve TTK 662.maddesindeki dava açılması tabiri sadece 'alacaklının kambiyo borçlusuna açtığı dava' olarak dar yorumlanamaz.Amaç borçluya yönelik kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takibe devam etmek ise yani kambiyo alacağının tahsili ise bu dava TK 662.maddesinde ki dava olarak değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Yani bir diğer deyişle açılan bu dava bir yandan gayet isabetle belirttiğiniz gibi borçlu ile üçüncü kişi arasındaki ilişkinin tabi olduğu zamanaşımını keserken,diğer yandan da alacaklının kambiyo takibine devamı amacı ve iradesini ortaya koymasıyla(adeta icra dosyasında ki haciz talebi gibi) borçluya yönelik açtığı icra takibindeki kambiyo alacağının tabi olduğu zamanaşımı süresini kesecektir.

Sayın Ömeroğlu,

Açıkçası görüşünüzü tam olarak anlayamadım. Biraz daha açık yazabilir misiniz?

Şunu mu iddia ediyorsunuz?:

Alacaklı, Borçluya karşı kambiyo alacağı bakımından icra takibine giriştiği tarih itibariyle, borçlunun 3. kişilere yöneltebileceği dava hak ve alacakları için de zamanaşımı kendiliğinden kesilmiş olur?

Yoksa başka bir şey mi diyorsunuz? Lütfen daha açık yazabilir misiniz?

Daha kolay görüşünüzü anlayabilmemiz için şöyle yapalım;

Olayda;

Alacaklı ile borçlu arasında bir kambiyo alacağı var. Bu alacağa ilişkin icra takibi açılıyor ve zamanaşımı bu alacak bakımından borçluya karşı kesiliyor.

Bu konuda sanırım hemfikiriz, ihtilaf yok!

Problem şurada:

Alacaklı, borçluya karşı takibe giriştikten sonra; borçlunun 3. kişilere karşı açabileceği (Tapu İptal ve tescil davası) nı yetki belgesi alarak alacaklının açması söz konusu ise,

Üçüncü kişiye karşı takip borçlusu adına alacaklı tarafından açılacak tapu iptal ve tescil davası bakımından zamanaşımı ne zaman kesilmiş olur?

a) Alacaklının, Borçluya karşı kambiyo takibi yaptığı tarihte!

b) Alınan Yetki belgesi üzerine açılan Tapu iptali ve tescil davası tarihinde...

Ben (b) şıkkı söz konusu olur diyorum. Ama siz itiraz ediyorsunuz.

Acaba (a) şıkkı mı geçerlidir demek istiyorsunuz?!

Teşekkürler!