Mesajı Okuyun
Old 11-09-2009, 13:51   #1
limpid

Varsayılan işverenin iş kazası nedeniyle cezai sorumluluğu

merhabalar,

müvekkil şirket anonim şirkettir. merkez ve fabrika farklı şehirlerdedir. yönetim kurulu üyeleri olaganüstü bir durum olmadığı sürece merkezde durmaktadırlar. fabrikada sorumlu müdürler mevcuttur. işçi müdürün ve birim amirinin oldğu esnada elini makineye kaptırıyor. hemen hastaneye götürülüyor tedavisi yapılıyor uzun süre istirahat ediyor. rapor süresi bitmesine rağmen işe gelmiyor. daha sonra da savcılığa gidip şikayette bulunuyor. 89. maddeden dava açılıyor. burada sormak istediğim;

1- fabrikada kullanılan makineler işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından yeterli olmasa ISO belgeleri ve SSK dan işyeri uygunluk raporu alınamaması gerekir diye düşünüyorum. ayrıca tedbirler alındıktan sonra iş güvenliğini sağlama görevi müdürlere verilmişse sorumluluk kime ait olacaktır?

2- şirkette imza yetkisi olmasa dahi yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu doğar mı?

3- bu tür davalarda iş güvenliği uzmanlarından alınan rapor yeterli midir yoksa ayrıca makine mühendisi vs. olan bir kurul raporu mu gerekir?

teşekkürler.