Mesajı Okuyun
Old 06-09-2009, 19:26   #4
wellan

İlk olarak sayın üstadım hukuki sorunlarınıza karşı birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Banka ile yapılan kredi sözleşmesinde;tam olarak bilemiyorum ama büyük olasılıkla yetki sözleşmesi vardır yada yetki sözleşmesi yoksa bile 7 gün içerisinde itiraz etmez iseniz yetki konusu kesinleşir.İkinci nokta ise yapılan iki takiple alakalı olarak icra müdürlüğünden nasıl ödeme emri gönderilmiyor orası da ayrı bir muamma.Daha tuhaf olan ise şudur:UYAP tan borçlunun üzerine kayıtlı olan araca haciz şerhinin istenmesi için dosyada o borçlu lehine takibin kesinleşmesi gerekir yani itiraz olmaması yada itiraz olup itirazın ortadan kaldırılması gerekmektedir.Sayın meslektaşım olaydaki tuhaflıklar bunlar ve İİK kesnilikle aykırı bir durumdur.Sizin burada uygulayacağınız hamleler çok önemlidir:
  1. Müvekkilinizin bankaya olan borcu için takip çıkışı miktarın ne kadar olduğunu dosyadan bir bakın ve yapılan ödeme var ise İİK.12 maddeye göre ödenen borçların mahsubunu talep edin.
  2. İkinci olarak dosyada tebligatın kesinleşmiş olup-olmadığına bakın.Çünkü tebligat kesinleşmeden haciz işlemi tesisi uygulaması icra dairelerinin büyük sorumluluğunu gerektirir ve YARGITAYIN yerleşmiş içtihatlarına dayanarak kamu düzeninden sayılan bir durum olduğu için SÜRESİZ ŞİKAYET yolu ile her zaman icra dairesine şikayette bulunulabilir.Çünkü ödeme emri icra dairesi tarafından mutlaka gönderilmelidir.Eğer süreyi geçirmişseniz yapacağınız gecikmiş itiraz(İİK.63-65) ile bu durumu sağlayabilirsiniz.
  3. Bahsedilmesi gereken en önemli nokta ise eğer müvekkilinizi aracı yakalanmış ise verilecek olan yedieminlik ücreti ve otopark masrafları ve uğranılacak olan diğer zararlar için İİK.5.maddeye göre adalet bakanlığı taraf gösterilerek adliye mahkemelerinde tazminat davası açılabilir.Öğrenmeden itibaren 1 sene ve fiilin üzerinden 10 sene geçmekle bu dava düşer.
Ayrıca belirtmek isterim ki yapılan iki takipten bahsediyorsunuz.Aynı alacağı müsteniden yapılan iki takipte tahsilde tekerrür olmamak üzere YARGITAY buna izin veriyor.Bu nedenledir ki genel haciz yoluyla ilamsız takip ve ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatılmıştır.Dosyadan her iki alacak içinde aynı meblağ üzerinden başlatılmışsa yani borcun sebebi her iki dosya içinde aynı ise o zaman dersetslik sebebiyle ikinci açılan takibi iptal ettirin.Bankanın ioptekli alacağı varsa önce ipoteği satıp paraya çevirmesi ancak borcu karşılamaya yetmezse geri kalan meblağ için ilamsız takip yapılabilir.(İİK.45)Bu nedenle siz konuyu daha detaylı bir şekilde anlatırsanız ona göre daha sağlıklı bilgiler vermemmiz mümkündür.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum..