Mesajı Okuyun
Old 31-08-2009, 13:42   #1
Av.Selim Demircan

Varsayılan Zorunlu Mali Trafik Sigortası

Saygıdeğer meslektaşlarım merhabalar;

Benim sorum şu: Site içinde forumlara, soru ve yanıtlara baktım, çok tartışılmış bir konu. Ancak benim kafam bu yazıları okuyunca karıştı... bir aracın altında ezilerek ölen bir vatandaş için, dava açıldığında; araç şoförü, araç sahibi ve ihtiyari sigorta poliçe şirketine dava yöneltiliyor. aynı zamanda vatandaşın zorunlu mali trafik sigortasına da direk başvuru hakkı var. benim anlayamadığım, dava açıldıktan sonra zorunlu trafik sigortasına başvurulamıyor mu? başvurulması halinde zorunlu mali sigortanın karşıladığı meblağı zımnen destekten yoksun kalınan miktar olarak kabul ettiğimiz şeklinde meslektaşlarımızın görüşlerine rastladım. bana göre zorunlu mali sigorta zaten cüzi bir kısmı karşılıyor, ben o kısmı alırım ama dava sonuçlanınca da daha fazla meblağa hükmedilirse, pekala bunun mahsubu mümkün... özetle:
1- dava açtıktan zorunlu mali trafik sigorta şirketine başvuruda bulunabiliyor muyuz?
2- zorunlu mali sigorta şirketinin belirleyerek gönderdiği meblağ, bizim destekten yoksun kaldığımız meblağ mı kabul ediliyor?
3- zorunlu mali sigortaya başvuru süreye bağlı mıdır?

bu konuda gerçekten ehil olan meslektaşlarımızın bizi aydınlatmasını bekliyorum. şimdiden teşekkürler...