Mesajı Okuyun
Old 31-08-2009, 11:20   #1
av_dg

Dikkat yoksulluk nafakasının kaldırılması

müvekkil A. izmirde 2008 yılının başında Bayan S. ile evleniyor. Ancak Bay A. ile Bayan S. 6 ay evli kalabiliyor daha sonra şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanıyorlar. Sebep de Bay A. nın annesinin oğlundan başka yanında kalacak kimsesinin olmaması ve oğlunun yanında kalması, bu durumun da eşler arasında geçimsizliğe ve kavgaya yol açması. Bayan hem dava sırasında hem de boşandıktan sonra asgari ücretle çalışıyor. Erkek de asgari ücretle çalışıyor ve çocukları yok. Mahkeme kararla birlikte kadın yararına 250 TL yoksulluk nafakasına hükmediyor. Ancak kadın hala çalışıyor. Dosya da temyiz edilmiş şu an yargıtayda . Bay A. temyiz aşamasında bize müracaat etti. dosya Yargıtayda olduğu için ve Yerel Mahkemenin kararından bu yana tarafların durumlarında bir değişiklik olmadığı için ben yoksulluk nafakasının kaldırılması talebinin yapılsa bile reddedileceği kanaatindeyim. Ancak Mahkemenin de kararında eksik inceleme olduğunu düşünüyorum, şöyle ki,

kadın asgari ücrele dahi çalışsa yoksulluk nafakasına hükmedilemez diyor Yargıtay. Bayan zaten evli iken de asgari ücretle geçinmek zorunda olduğu bir yuva kurmuş ve o şartlarda yaşamış. şimdi boşanınca da her iki taraf asgari ücretle çalışıyor. bu durumda mahkemenin kadının yoksulluk nafakası talebini reddetmesi gerekmezmiydi?

bu açıdan da düşünüldüğünde yeni bir durum ortaya çıkmasa da nafakanın kaldırılmasına ilişkin Mahkemeye talepte bulunmakta yarar olur mu?

Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Saygılar..