Mesajı Okuyun
Old 29-08-2009, 14:28   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Nafakayı ödememe

Sayın meslektaşlarım, 7 ekim 2008 de açılan (evlilik içi) tedbir nafakasına ilişkin davada 450 tl nafakaya hükmedildi. Gerekçeli karara kadar olan 7 aylık ve sonrasında işleyen 1 aylık toplamda 8 aylık nafaka, mayıs ayında tarafımca takibe koyuldu. 27 mayısta icra emri borçluya tebliğ edildi. Ancak ödenmemesi üzerine (7 hazirandaki nafakanın da ihlali beklenerek) 8 haziran 2009 da şikayet edildi. Duruşmada şikayetimizin hangi aya ilişkin olduğu sorulunca, icra emrinin tebliğinden sonraki aya ilişkin olduğunu belirttim. Hakim de ay olarak söylememi isteyince, zaten dosyada takibin mayıs ayında açılıp yine tebligatın da mayısta yapıldığını, sonraki ayın da haziran olduğunu ve bu aya ait nafakayı şikayet ettiğimizi bildirdim. Zira önceki aylar birikmiş nafaka ve onlardan ceza çıkmayacağını biliyorum. En azından böyle düşünüyorum. (Yanlışlık varsa düzeltilmesini istiyorum) Ama borçlu vekil tutmak için, vekili de beyanda bulunmak için süre istedi. Derken adli tatil sonrasına kaldı. Peki karara çıktığı ay ile şikayet ettiğim ay arasındaki nafakalar ne olacak? Onlar için şikayet sürem geçmez mi? Kararda karar tarihine kadar olan aylar ödenene kadar hapis cezasının çıkması gerekmez mi? Çünki borçlu süre kazanmaya çalışıyor. Aradaki aylar birikmiş nafaka olarak mı değerlendirilecek? Bu hususta bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla, Av. AYŞEN