Mesajı Okuyun
Old 27-08-2009, 00:44   #15
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan avukat-21
Daha evvel cevap yazdım ama sanırım ekleyemedim...Tekraren;
Ferda hanıma ve Suat Bey'e teşekkür ediyorum...Ferda hanımın belirttiği görüş doğrultusunda düşünmeme rağmen,uygulamada da maalesef ö.e'nin iptal edildiğini biliyorum..Ancak,örnek karar gerçekten de farklı bir pencere açtı;
İhtiyati Haciz kararı alırken ibraz edilen bono aslı,kararı veren mahkemeden teslim alınmış ve yaklaşık 12
gün sonra da Kambiyo Takibine girişilmiş..Dolayısıyla,alacaklı taraf bu süre zarfında bonoyu kaybetmiş olabilir (??) İbraz zorunluluğu var !! Borçlu kaybedilip edilmediğini bilemez..Dolayısıyla ödeme yapmak zorundada olmayacaktır..Herşeyden evvel şekil şartlarını taşımadığından dolayı takip talebinin iptaline karar alırken-Hiç olmayan bonoya dayalı ödeme emrinin iptaline karar verilmesi bana mantıksız geliyor...
Sayın Avukat 21,dediğiniz gibi ibraz zorunluluğu var ve bu zorunluluğun yerine getirilmemesi halinde takip talebiniz reddedilecektir.Ancak ibraz zorunluluğu yerine getirilip uygulamada sıklıkla karşılaşıldığı üzere senet icra müdürünce incelenip alacaklıya iade edilirse bu ödeme emrinin iptaline neden olur.Siz ise senedin hiç ibraz edilmediği halde kambiyo takibinin kabul edildiği iddiasındasınız(daha doğrusu varsayımında)Ancak bunun icra hakimliği nezdinde ispatının mümkün olmadığını düşünüyorum.