Mesajı Okuyun
Old 26-08-2009, 18:45   #14
Admin

Sayın aynur2075,
Alıntı:
Yazan aynur2075
Sayın Admin ;
Kömürün alınmasından önce mayıs ayında kiracı artışın uygun olup olmamasına göre kömürün bedelini ödeme şeklini belirleyeceğini, şayet kendisine uygun bir artış olursa 1 yıl daha oturacağını söylüyor.
Kiracı artışın uygun olmamasından bahsedemez, zira evsahibinin talebi hukuki değil ve dolayısıyla kiracıyı da bağlamıyor. Bu olayda hukuki değerlendirme yaparken bu talebi hiç olmamış kabul ediniz, çünkü hukuken hiçbir geçerliliği yok.

Kiracı sözleşmedeki artış şartı ile bağlı ve eğer bu sizin tabirinizle "kendisine uygun bir artış değilse" kömür almaması ve evi de 25 Temmuzda (veya sözleşme gereği bildirimden sonraki 15 gün içinde) tahliye etmesi gerekiyordu. Kiracı sözleşme gereği olan artış miktarını uygun bulmuş olmalı ki, 1 yıl daha oturmayı göze almış ve kömür de almış. Şimdi ise fikrini değiştirmiş ve bunun ceremesini de ev sahibi çeksin istiyor.

Dediğim gibi benim naçizane görüşüm bu örnekte kömür parasının hukuken evsahibinden istenemeyeceği yönündedir (Tabii "siz kömür parasını vermezseniz, ben de evden çıkmam ve 1 yıl daha otururum" diye sıkı bir pazarlık yapmak ve bu suretle evsahibini köşeye sıkıştırmak da kiracının en doğal hakkı!)

Ancak bu sadece benim görüşüm, anladığım kadarıyla Sayın Dikici farklı düşünüyor ve ben olsam onu dinlerdim.